A A+ A++

Plebiscyt zorganizowaliśmy z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy odrodzenia samorządu w Polsce. To one napędzają rozwój całego państwa, budują drogi, szkoły, domy kultury, muzea czy siedziby oper. To w miastach rodzą się nowe idee oraz ruchy społeczne, a dziś to właśnie samorządy są na pierwszym froncie walki z pandemią koronawirusa.

W każdym z tych miast razem z czytelnikami wybraliśmy propozycje najciekawszych inwestycji, zdarzeń oraz zjawisk, a potem rozpoczęło się głosowanie, które trwało do 30 kwietnia.

W Katowicach za największe osiągnięcie minionych trzech dekad mieszkańcy uznali budowę NOSPR (23 proc. głosów). Na drugim miejscu jest stworzenie Strefy Kultury (17 proc.), a na trzecim przebudowa katowickiego rynku (14 proc.).

Katowice: na pierwszym planie siedziba NOSPR Fot. Kamila Kotusz / Agencja Gazeta

Kolejne miejsca zajęły: Międzynarodowe Centrum Kongresowe (13 proc.), przemiana Katowic w miasto usług dla biznesu (11 proc.), Drogowa Trasa Średnicowa (9 proc.) oraz przebudowa ulicy Mariackiej (4 proc.). Starania o tytuł ESK, festiwal Tauron Nowa Muzyka oraz kompleksowa przebudowa kanalizacji podzieliły się pozostałymi głosami.

Prezydent Katowic: Jesteśmy miastem kultury

– W historii większości miast można wskazać kamienie milowe ich rozwoju. W przypadku Katowic bez wątpienia takim przełomowym momentem było ukończenie w latach 2014–2015, kosztem ponad miliarda złotych, Strefy Kultury. Powstała ona na pokopalnianych terenach i symbolizuje dziś przemianę miasta, w którym postawiliśmy na kulturę, która stała się naszym wyróżnikiem na mapie Polski i Europy. Wyniki plebiscytu Supermiasta pokazują jasno, że transformacja Katowic z ośrodka przemysłowego, kojarzonego głównie z węglem, w miasto kultury dokonała się nie tylko w wymiarze wspaniałych budynków, ale także, a może przede wszystkim, w mentalności mieszkańców – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Podkreśla, że kilka lat temu Katowice chciały zostać miastem kultury. – Dziś już nim jesteśmy, co mobilizuje nas do dalszych działań – mówi.

Przyznaje jednak, że niektórzy wciąż myślą, że Katowice to węgiel. – To wciąż wyzwanie, ale z pewnością obraz Katowic w oczach mieszkańców i naszych gości diametralnie się zmienił. Ewolucja Katowic została zauważona i doceniona. Kultura i turystyka biznesowa, na pierwszy rzut oka niezbyt mocno związane ze sobą branże, pozwoliły wrzucić nam szósty bieg na drodze rozwoju i wykreować nowy wizerunek Katowic – miasta nowoczesnego, twórczego i innowacyjnego. Nie da się skuteczniej walczyć ze stereotypami niż poprzez osobiste doświadczenia. Dlatego w kolejnych latach, po zakończeniu pandemii koronawirusa, będziemy dalej koncertować nasze działania we wspomnianych obszarach – obiecuje Marcin Krupa.

Gliwice: fabryka Opla zmieniła miasto

W Gliwicach najwięcej osób zagłosowało na budowę fabryki Opla i stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w mieście (21 proc. głosów), budowa hali widowiskowo-sportowej znalazła uznanie u 19 proc. głosujących, a budowa węzła autostrad A1 i A4 oraz DK44 w Sośnicy u kolejnych 11.

Fabryka Opla w Gliwicach w 2009 rokuFabryka Opla w Gliwicach w 2009 roku BARTŁOMIEJ BARCZYK

Co dziesiąty głosujący za najważniejsze wydarzenie uznał rewitalizację kompleksu Nowe Gliwice, tyle samo osób doceniło przebudowany i odnowiony Park Chrobrego. Po 7 proc. mieszkańców wskazało na remont dworca PKP oraz Palmiarni, a 3 proc. na nowy stadion Piasta Gliwice. Budowę ITS (inteligentnego systemu zarządzania) za kluczowe uznało 2 proc. głosujących.

– Wyniki plebiscytu pokazują, że Gliwice nie są postrzegane przez mieszkańców jako miasto jednego, wybijającego się sukcesu. Dobrze, że potrafimy doceniać różne aspekty naszego miasta. Zarówno te dotyczące miejsc pracy, rozwoju gospodarczego i „twardej” infrastruktury, jak i projekty, które wiążą się czasem wolnym, rozrywką i rekreacją – mówi prezydent Adam Neumann. Cieszy go, że zdecydowana większość głosów została oddana na inwestycje zrealizowane wyłącznie przez samorząd. – Jego przypadająca w tym roku 30. rocznica jest dobrą okazją do refleksji, ile dobrego samorząd terytorialny zrobił dla polskich miast, gmin i całego kraju – podkreśla Adam Neumann.

Bielszczanie doceniają ekologię

W Bielsku-Białej od początku głosowania liderem było wyjątkowe zjawisko, jakim były tutejszej ruchy ekologicznej z Klubem Gaja na czele. Ostatecznie ekologię jako najważniejsze wydarzenie w najnowszej historii miasta wskazało aż 60 proc. uczestników głosowania. Kolejne 10 proc. wybrało przebudowę rynku, a po 7 proc. chwali miasto za piękniejące zabytki oraz przebudowę dróg. Po 5 proc. głosujących za najważniejsze uznało przebudowę dworca kolejowego oraz fakt, że Bielsko-Biała jest miejscem, w którym kultura naprawdę kwitnie. 3 proc. głosujących docenia możliwości spędzania tu wolnego czasu, a 2 proc. – Stadion Miejski.

eko-liście klubu Gajaeko-liście klubu Gaja Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

– Siłą Bielska-Białej zawsze byli i są nadal jego mieszkańcy – ludzie kreatywni, pełni energii i chętni do działania. Trudno się zatem dziwić, że to właśnie tutaj pod koniec lat 80. minionego wieku zaczęły powstawać pierwsze w Polsce organizacje ekologiczne. Jedną z nich był Klub Gaja. Doskonale pamiętam jego początki. Pierwszą, bardzo spektakularną akcją członków bielskiego stowarzyszenia była obrona dwóch topoli w centrum miasta, które miały zostać wycięte pod budowę banku. Na drzewa wspięli się: Jacek Bożek – założyciel Gai – i cieszyński poeta Jerzy Oszelda. Zapowiedzieli, że nie zejdą, dopóki decyzja w sprawie wycinki nie zostanie cofnięta. I udało się. Warto podkreślić, że jednym z pierwszych działaczy Klubu Gaja był dzisiejszy przewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej – Janusz Okrzesik. Patrząc z perspektywy czasu, trzeba przyznać, że podejmowane przez Gaję działania były na swój sposób wizjonerskie i wyprzedziły swoje czasy – komentuje Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej.

Dodaje, że dla bielskiego samorządu Gaja również zawsze była dobrym przykładem. – Stworzenie funkcji ogrodnika miejskiego, coraz skuteczniejsza walka ze smogiem czy dofinansowanie dla mieszkańców, którzy zdecydują się zbierać deszczówkę – to tylko kilka przykładów naszych działań. A co do Klubu Gaja, to łączy go z bielskim samorządem wieloletnia, bardzo merytoryczna i profesjonalna współpraca, której efektem jest wiele wspólnych, bardzo cennych inicjatyw. Do dziś w kwestiach związanych z ekologiem konsultujemy się z Jackiem Bożkiem i jego współpracownikami – dodaje prezydent Klimaszewski.

Rybnik chwali się bulwarami

Rybniczanie też mają powody do dumy. Tutaj plebiscyt Supermiasta wygrały bulwary nad Nacyną. To miejsce, gdzie można spacerować i jeździć rowerem wśród zieleni. Inwestycja zdobyła 24 proc. głosów.

Otwarcie parku nad NacynąOtwarcie parku nad Nacyną DOMINIK GAJDA

Na drugim miejscu jest rybnicki rynek. W przeciwieństwie do centralnych placów w wielu miastach nie stracił swojej funkcji, wciąż tętni życiem. Docenia to 19 proc. głosujących.

Niedawno otwartą Drogę Regionalną wybrało 14 proc. głosujących. Tuż za podium znalazły się rybnickie drogi rowerowe (13 proc.). Kolejne miejsca zajęły: miejskie deptaki (8 proc.), kampus akademicki (7 proc.), realizacja w mieście serialu „Diagnoza”, odnowione kąpielisko Ruda (po 5 proc.) oraz parking wielopoziomowy (3 proc.). Po 2 proc. głosów otrzymały dworzec autobusowy i hala sportowa wraz z basenem w Boguszowicach.

– Cieszy mnie wynik głosowania. Przypominam, że przed laty rada miasta miała pomysł, by wzdłuż rzeki Nacyny budować drogę, mieszkańcy jasno wyrażali wtedy sprzeciw wobec tej koncepcji, pojawiały się nawet napisy na murach wzdłuż rzeki: radni, zmieńcie plan – mówi prezydent Piotr Kuczera. Cieszy się, że dzisiaj to miejsce rekreacji i aktywnego wypoczynku dla rybniczan. – Aktualnie to trakt w stronę „morza rybnickiego” i północnych dzielnic miasta, jesteśmy w trackie projektowania dalszej części tej trasy, w stronę południowych dzielnic miasta. Chciałbym, by rzeka stała się osią komunikacyjną północ – południe dla pieszych i rowerzystów, cieszę się, że mamy z mieszkańcami wspólną wizję – podkreśla Piotr Kuczera.

Sosnowiec to Stawiki

W Sosnowcu zwycięzcą plebiscytu okazały się Stawiki. Miejsce spotkań i rekreacji jest nową wizytówką miasta. Pewnie dlatego zagłosowało na nią aż 33 proc. osób.

W 2018 roku Stawiki wygrały w plebiscycie na najlepszą przestrzeń w województwie śląskim. To jeszcze nie koniec zmian na terenie popularnego sosnowieckiego kąpieliskaW 2018 roku Stawiki wygrały w plebiscycie na najlepszą przestrzeń w województwie śląskim. To jeszcze nie koniec zmian na terenie popularnego sosnowieckiego kąpieliska ALEKSANDER CHODURA / GAZETA WYBORCZA

– Zwycięstwo Stawików nie jest dla mnie specjalnym zaskoczeniem. Zmienia się sposób spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Zamiast telewizora wybieramy spacery, bieganie, rower, siłownie czy inne sporty. A to wszystko mamy właśnie na Stawikach. Piękna droga rowerowa, obok przestrzeń dla pieszych, a nawet 400-metrowa bieżnia. Do tego kompleks wyciągów do nart wodnych i wakeboardu. Dla lubiących leniuchowanie w pogodny dzień mamy plażę. Wszystko w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. To naprawdę perełka. Kibicuję również Katowicom, które także będą inwestowały w swoją część kompleksu wodnego, który znajduje się po sąsiedzku – komentuje prezydent Arkadiusz Chęciński.

Drugie miejsce (21 proc. głosów) zdobyła decyzja w sprawie budowy Zagłębiowskiego Parku Sportowego, a za trzecie najważniejsze wydarzenie mieszkańcy uznali fakt, że udało się na nowo wykreować zagłębiowską tożsamość (17 proc. głosów). Czwarte miejsce zajęła przebudowa Patelni (13 proc.), po 8 proc. głosów zdobyły ogrody jordanowskie i usypanie Górki Środulskiej.

Plebiscyt Supermiasta rozstrzygnięty. Najedź kursorem na mapę, kliknij i sprawdź, co jest największym osiągnięciem w innych miastach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak przygotować się do planowego zabiegu?
Następny artykułCo decyzja PZPN oznacza dla klubów z PPN Oświęcim?