A A+ A++

Z Redakcją portalu skontaktował się Czytelnik w sprawie płatnego parkowania na ul. Zakładowej w Starachowicach. Chciał wiedzieć czy miasto wprowadzi tzw. „karty gościa”. 

„Gdy powstał pomysł parkometrów prezydent M. Materek w mediach mówił „Po wprowadzeniu płatnego parkowania, mieszkańcy dostaną bezpłatne karty mieszkańca i będą parkować za darmo. Podobnie będzie z ich gośćmi.” Nagle zmienił zdanie i mieszkańcy mają płacić 25zł/rok, a ich goście normalnie za godzinę. Na osiedlu Wzgórze mieszkają głównie starsi ludzie do których przyjeżdżają dzieci, rodzina… którzy teraz będą musieli płacić za wizytę.” – Napisał w wiadomości do Redakcji Czytelnik.

W imieniu Czytelnika Redakcja poprosiła o odpowiedź rzeczniczkę Urzędu Miejskiego. Poniżej treść odpowiedzi: 

Przygotowując się do wprowadzenia stref płatnego parkowania Gmina Starachowice wzorowała się na strefach funkcjonujących na terenie innych miast w kraju. Pracownicy analizowali plusy i minusy funkcjonujących rozwiązań. Zgodnie z zapowiedzią, mieszkańcy zameldowani w granicach strefy płatnego parkowania nie ponoszą kosztów z tego tyłu. Wspomniana kwota 25 zł to jednorazowa opłata związana wydaniem identyfikatora. 

Nie planujemy wydawania dodatkowej  tzw. Karty gościa. W strefie płatnego parkowania – za postój samochodu zapłacimy od poniedziałku do piątku w godzinach od 6.00 do 18.00. W godzinach wieczornych i nocnych oraz w weekendy  postój jest bezpłatny, dlatego wydawanie takiej karty uważamy za bezcelowe. 

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodatkowo zgodnie z Regulaminem Strefy Płatnego Parkowania przyjętym uchwałą Rady Miejskiej z ponoszenia opłaty za parkowanie pojazdu samochodowego SPP zwolnieni są:

1) Posiadacze karty parkingowej w rozumieniu ustawy, wydawanej osobie niepełnosprawnej, jeżeli pojazd oznaczony kartą parkingową zaparkowany jest w miejscu przeznaczonym dla tak oznaczonych pojazdów.

2) Taksówkarze w ramach wyznaczonych dla nich miejsc do postoju pomiędzy znakami D-19 (postój taksówek) i D-20 (koniec postoju taksówek) lub w czasie oczekiwania na klienta, ale nie dłużej niż 10 minut.

3) Kierujący pojazdami jednośladowymi.

4) Kierujący pojazdami samochodowymi z napędem elektrycznym lub hybrydowym.

5) Trwale zewnętrznie oznakowane pojazdy: 

a) pogotowia energetycznego, wodnokanalizacyjnego, gazowego, ciepłowniczego,

b) zarządcy systemu gospodarki odpadami komunalnymi, 

c) straży miejskiej Miasta Starachowice,

d) wojewódzkich i miejskich służb zarządzania kryzysowego.

Z obowiązku uiszczenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych zwolnione są pojazdy wymienione w art. 13 ust.3 ustawy o drogach publicznych:1) Pojazdy: Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystywane przez Służbę Celno-Skarbową, służb ratowniczych.

2) Pojazdy zarządów dróg.

3) Pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a także sił zbrojnych państw obcych, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

4) Pojazdy wykorzystywane w ratownictwie lub w przypadku klęski żywiołowej.

5) Pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. 

6) Pojazdy będące własnością przedstawicielstw państw obcych oznaczone symbolami CD lub CC. 

Fot. Czytelnik 

Dodane: 15.01.21 | Odsłony: 1533 | komentarze (6)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe serduszko w ramach Turnieju Sebastiana Musiałka
Następny artykułŁadowanie samochodów elektrycznych. W Wejherowie powstaje stacja