A A+ A++

Relokacja linii produkcyjnych to złożony proces logistyczny, który musi być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi standardami. Przeprowadzka przemysłowa stanowi nie lada wyzwanie. Jak powinien przebiegać transfer maszyn? W jaki sposób można go przeprowadzić szybko i bezproblemowo? Podpowiadamy.

Co to jest relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych?

Pod tym pojęciem kryją się wszelkie procesy związane z przeniesieniem sprzętów z jednego miejsca w nowe. Relokacja maszyn jest jednym z kluczowych elementów ulepszania możliwości technologicznych zakładu. Zdarza się, że musi być przeprowadzona z powodu szybkiego rozwoju firmy. Bez wątpienia wymaga odpowiedniego przygotowania i bardzo dobrej organizacji. Relokacja obejmuje demontaż, przygotowanie nowego miejsca i instalacji maszyn. Nie może odbyć się bez przetestowania i kontroli wszystkich urządzeń.

Relokacja maszyn służy do optymalizacji procesów produkcji i może przynieść szereg korzyści finansowych. Często jest podyktowana chęcią ekspansji na nowe rynki. Może też wynikać z potrzeby lepszego dostępu do materiałów czy wykwalifikowanej siły roboczej. Niejednokrotnie jest podyktowana chęcią zbliżenia się do głównych rynków zbytu. Odnosi się do procesu przeniesienia całości lub części linii produkcyjnej. Może obejmować transfer urządzeń do nowego zakładu w obrębie Polski lub pomiędzy krajami.

Planowanie relokacji fabryki

Kluczowe jest przygotowanie starannego planu działania, który obejmuje m.in. transport maszyn i zarządzanie ryzykiem. Uznaje się, że od odpowiedniego zaplanowania zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Na etapie planowania najważniejsza jest ocena potrzeby relokacji. Potrzeba przeniesienia maszyn może wynikać z różnych czynników, np. mieć na celu zwiększenie przepustowości produkcji. Nie bez znaczenia jest również analiza obecnej linii produkcyjnej. Szczególnie istotna jest ocena jej wydajności, zasobów oraz wymagań technicznych.

Zanim dokonamy wyboru nowej lokalizacji, warto wziąć pod uwagę dostęp do surowców, infrastrukturę czy aspekty prawne. Najlepiej też uwzględnić dostępność rynków zbytu oraz możliwość obniżenia kosztów. W planie relokacji powinien się znaleźć harmonogram działań, alokacja zasobów oraz budżet. Niezbędne jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za przeniesienie maszyn. Warto też uwzględnić działania związane z komunikacją wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiednie przygotowanie linii produkcyjnej do relokacji. Z reguły obejmuje ono demontaż, pakowanie i oznaczenie wszystkich maszyn oraz pozostałych elementów produkcyjnych. Wskazane jest także sporządzenie szczegółowej dokumentacji, co może ułatwić późniejszy montaż w nowym miejscu. Na czas relokacji warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju narzędzia. Odpowiednio wcześniej należy zatroszczyć się o wynajęcie odpowiednich pojazdów oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Ewentualnie warto przemyśleć skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w transporcie linii produkcyjnych.

Realizacja relokacji przemysłowej

Wszystkie czynności powinny być przeprowadzane z należytą ostrożnością i przy uwzględnieniu wymagań technicznych. Przenoszenie maszyn nie może odbyć się bez bezpiecznego zdemontowania wszystkich części. Odłączone elementy muszą być właściwie oznaczone, co pozwoli na bezbłędną ich identyfikację w nowej lokalizacji. Warto też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wszystkich przedmiotów podczas transportu.

Specjaliści zajmujący się relokacją muszą się upewnić, że zamontowane elementy działają poprawnie po podłączeniu. Na tym etapie wskazane jest także przeprowadzenie niezbędnych prac konserwacyjnych. Po uruchomieniu maszyn i linii produkcyjnych następuje poprawność weryfikacji ich działania. Jeśli praca urządzeń nie wskazuje na jakiekolwiek nieprawidłowości, etap końcowy relokacji bywa jedynie formalnością. Tym samym zakład może rozpocząć realizację produkcji w nowym miejscu.

Wybór partnera do relokacji maszyn

Przede wszystkim warto przyjrzeć się bliżej dotychczasowym realizacjom wybranej firmy. Należy mieć na uwadze, że powinna dysponować odpowiednimi zasobami w postaci fachowców i zaplecza technicznego. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na dotychczasowe realizacje i rekomendacje. Jeśli firma cieszy się dużym zaufaniem w branży, można powierzyć jej nadzór nad procesem relokacyjnym. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy się jednak upewnić, jakie działania wchodzą w zakres oferowanych usług i jakimi narzędziami ona dysponuje.

Skuteczne planowanie i realizacja przeprowadzek przemysłowych

Fachowcy w dziedzinie relokacji przeprowadzają ten proces w sposób bezpieczny i kompleksowy. W praktyce oznacza to, że zadbają o sprawny jego przebieg – począwszy od demontażu, pakowania i oznaczenia wszystkich elementów poprzez transport maszyn oraz montaż linii produkcyjnych w nowej lokalizacji. Warto pamiętać o tym, że brak odpowiedniego sprzętu i doświadczenia w relokacji może przyczynić się do dłuższych przestojów w pracy, a co za tym idzie strat finansowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“W SPA zostawiał jednorazowo nawet kilkanaście tysięcy złotych”. Grupa Azoty złożyła zawiadomienie ws. byłego członka zarządu
Następny artykułRówne Babki nagrodzone w Boguchwale