A A+ A++

Miasto Kazimierz zostało lokowane w XIV wieku. Na wzór Krakowa wytyczyło od razu swój własny rynek. Pierwotnie był to plac na planie kwadratu o boku 195 metrów. Przez jego środek biegł tzw. szlak solny, czyli droga, którą handlowcy pokonywali do i z Wieliczki i Bochni. Ze względu na strategiczne znaczenie dla handlu na placu umieszczono wagę, postrzygalnię do sukna oraz jatki i sukiennicze kramy, które dzieliły plac na dwie części.

Nazwa placu Wolnica wzięła się stąd, iż na prawach przywileju wolnego handlu raz w tygodniu, w sobotę, mogli tam handlować rzeźnicy spoza cechu. Dzisiejszy kształt Placu to efekt włączenia Kazimierza w granice administracyjne miasta Krakowa w 1800 roku, lecz nie tylko. Stracił on swoje czytelne granice, jak i cały Kazimierz stracił swój pierwotny zamysł urbanistyczny, za sprawą najazdu szwedzkiego 1655 r. i tzw. wojny północnej 1704-1705.

W stosunku do pierwotnego jego wyglądu, aktualny plac jest dwa razy mniejszy. Znalazła się na nim także fontanna autorstwa krakowskiego rzeźbiarza, która została nazwana „Trzej grajkowie”. Nie zapomnia … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKPPSP Zgierz: Dodatek dla funkcjonariuszy dłużej pozostających w służbie
Następny artykułMOK Piotrków Trybunalski: BEZPIECZNY MOK