A A+ A++

W niedzielę 24 września 2023 r. na Osiedlu Roszarniczym uroczyście otwarto plac im. Franciszka Szczypiora. Historyczne dla dzielnicy wydarzenie odbyło się z udziałem m.in. burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej ks. Sławomira Prabuckiego, rodziny Franciszka Szczypiora, radnych i mieszkańców. Symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą placu poprzedziła msza św.

Franciszek Szczypior był aktywnym działaczem społecznym i samorządowym. Przez wiele lat pełnił funkcję Radnego Rady Miasta Lęborka. Jako radny i mieszkaniec Lęborka był inicjatorem i pomysłodawcą wielu zadań, m. in.: założenie instalacji gazowej na Osiedlu Roszarniczym, budowa chodników wzdłuż ulic na całym osiedlu oraz zainicjowanie budowy kościoła pw. Św. Jadwigi Śląskie. Okazywał wiele zainteresowania kulturą regionalną Kaszub i Kociewia. Był również zwolennikiem i organizatorem festynów ludowych na placu przy plebani.

Działania społeczne Franciszka Szczypiora w tym te związane z budową w roku 1991 kościoła przypomniała podczas mszy św. członkini Rady Parafialnej Tamara Strynowicz. Osobistymi wspomnieniami o społeczniku z mieszkańcami podzielił się także burmistrz Witold Namyślak, przypominając główne inicjatywy Franciszka Szczypiora i jego wkład w rozwój osiedla zwanego popularnie „Szczypiorowem”.

Sympatycznym elementem wydarzenia był Festyn z pysznym poczęstunkiem przy kościele zorganizowany przez Urząd Miejski w Lęborku i Parafię pw. św. Jadwigi Śląskiej ze wsparciem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Ziemia Lęborska-Łeba” oraz Rady Parafialnej. Przed licznie zgromadzoną widownią wystąpiły Kaszubski Zespół Regionalny „LEVINO” oraz Zespół Regionalny FRANTÓWKA.

Franciszek Szczypior 1934-2010

Działalność społeczna i samorządowa Franciszka Szczypiora. W latach 1994 – 1998 Franciszek Szczypior po raz pierwszy rozpoczął pełnienie funkcji radnego w Radzie Miejskiej w Lęborku. Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskiego, którego był członkiem, wysunęło jego kandydaturę na radnego, a społeczeństwo ogromną większością udzieliło mu poparcia w wyborach. Przez dwie następne kadencje pełnił również funkcję radnego.

Jako radny i mieszkaniec Lęborka był inicjatorem i pomysłodawcą wielu zadań które następnie zostały zrealizowane: założenie częściowo w czynie społecznym instalacji gazowej na tzw. Osiedlu Roszarniczym, budowa chodników wzdłuż ulic na całym osiedlu, adaptacja jednego z magazynów byłego „Włóknolenu” na działalność Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego, podjęcie starań o budowę i finansowanie odcinka drogi nr 6 w celu lepszego skomunikowania m. Lęborka, zainicjowanie budowy kościoła – Parafia p.w. św. Jadwigi Śląskiej, gdzie prace początkowo były prowadzone sposobem gospodarczym ze środków gromadzonych przez Społeczny Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym był właśnie Franciszek Szczypior, który wypowiedział znamienne słowa: „Tylko upór i modlitwa, praca i ofiara leżą u fundamentów tego kościoła”.

Władze państwowe przyznały Franciszkowi Szczypiorowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności zawodowej i społecznej. Zaangażowany w działalność społeczną, dzięki czemu doceniony przez liczne organizacje społeczne, Związek Emerytów i Rencistów, Ligę Obrony Kraju, Ligę Kobiet Polskich, związki zawodowe, jak i władze miasta Lęborka. Wyróżniany honorowymi dyplomami, nagrodami, państwowymi odznaczeniami resortowymi. Otrzymał m.in. medal Starosty Lęborskiego za zasługi dla Powiatu.

Był też aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Lęborku. Komendant Główny Straży Pożarnej przyznał Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Okazywał wiele zainteresowań kulturą regionalną Kaszub i Kociewia. Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie przyznało honorowy medal za krzewienie kultury regionu kaszubskiego. Zwolennik i organizator festynów ludowych na placu przy plebanii, który nosi jego imię.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłówny specjalista ds. ochrony środowiska w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami
Następny artykułKurier standardowy: Jak to działa i jakie są korzyści?