Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.
Sabat, PKN ORLEN: Wojna przyspieszyła zmiany w energetyce
Zdaniem Piotra Sabata, który uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Odwrót od Rosji i nowa koncepcja bezpieczeństwa energetycznego w regionie Trójmorza i Europie”, wojna w Ukrainie „wywróciła w sposób gwałtowny stolik do góry nogami” w sferze europejskiej energetyki.
„Obecnie mamy do czynienia z trzema głównymi nurtami, które są konsekwencjami wydarzeń, do których doszło po 24 lutego. Po pierwsze – jest mocne przyspieszenie, jeśli chodzi o alternatywne źródła energii, w tym OZE. Z drugiej strony obserwujemy chwilowy renesans węgla, z którego musimy korzystać jeszcze przez jakiś czas – wyjaśniał członek zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN.
„Trzeci wątek dotyczy zawierania dużych sojuszy gospodarczych w sektorze energetycznym. Mam tu na myśli przede wszystkim akwizycje i fuzje, które pozwalają nam zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W ten ostatni nurt doskonale wpisuje się działalność PKN ORLEN” – uzupełnił.
PKN ORLEN od dawna pracuje na rzecz niezależności energetycznej
Piotr Sabat przypomniał, że już od kilku lat w PKN ORLEN następuje mocne odejście od rosyjskiej ropy, dywersyfikacja dostaw, koncentracja na stabilnych dostawach, czego przykładem jest współpraca nawiązana z Saudi Aramco.
„Ten strategiczny sojusz zapewnia nam w tym momencie bezpieczeństwo energetyczne, które jest kluczowe dla stabilności całej gospodarki i mieszkańców naszego kraju” – podkreślił.
Dodał także, że jednym z kroków, które PKN ORLEN podejmuje, aby ograniczyć jakiekolwiek niedogodności związane z dostępnością energii, jest rozwój dwóch gałęzi.
„Pierwsza gałąź to oczywiście OZE, druga – rozwój technologii wodorowych. To wpisuje się zarówno w strategię PKN ORLEN, jak i wynika z zaleceń i obowiązków nakładanych przez regulacje unijne dotyczące klimatu. A zatem konsekwentnie zmierzamy w kierunku >>zielonego Orlenu<<” – tłumaczył Piotr Sabat.
„Krynica Forum ’22 – Wzrost i Odbudowa” to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i świat nauki. Jego celem jest wzmacnianie bezpieczeństwa, dobrobytu, społecznej spójności oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Czytaj dalej:
SW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS