– PK informuje:
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował w piątek (12 czerwca 2020 r.) o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Krakowie aktu oskarżenia przeciwko 13 osobom, w tym 11 podejrzanym o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, w tym jednej o charakterze międzynarodowym. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.
Zbigniew Ziobro przypomniał, że jest to kolejny duży akt oskarżenia skierowany w ostatnim czasie przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się handlem narkotykami – Jako Prokurator Generalny przywiązuję bardzo dużą wagę do zwalczenia najgroźniejszych, zorganizowanych form przestępczości, które niosą dużo większe zagrożenie dla społeczeństwa, niż działalność pojedynczego przestępcy – podkreślił.
Dwie grupy przestępcze
Akt oskarżenia objął działalność międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Marka Sz. i Dominika K. zajmującej się wewnątrzwspólnotowymi dostawami z Hiszpanii do Polski i Włoch, z Hiszpanii do Belgii i do Niemiec oraz z Niemiec do Polski znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany. Ponadto aktem oskarżania objęto działalność zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez Sławomira M. która zajmowała się wytwarzaniem znacznych ilości amfetaminy, a następnie jej wprowadzaniem do obrotu. Czyny zarzucane oskarżonym kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.
Przemycili 15 ton marihuany o wartości 440 milionów złotych
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wszczął śledztwo w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez CBŚP oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany. W toku postępowania prokurator wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Placówki Straży Granicznej w Zakopanem ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Marka Sz. oraz Dominika K, w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Druga grupa przestępcza kierowana przez Sławomira M. w latach 2014-2017 wyprodukowała co najmniej 300 kilogramów amfetaminy, która została następnie wprowadzona do obrotu na terenie Polski.
Prokurator dokonał konfiskaty rozszerzonej
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu sprawców na kwotę prawie 3 milionów złotych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej, dzięki którym zabezpieczył cztery nieruchomości, w tym trzy co do których zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność m.in. Marka Sz. oraz Dominika K. Formalnie nieruchomości te należały do osób trzecich. Wśród nieruchomości były luksusowe wille położne w ekskluzywnych dzielnicach Krakowa i podkrakowskich miejscowościach. Przepisy dotyczące konfiskaty rozszerzonej pozwoliły ponadto na zabezpieczenie samochodu marki Jaguar stanowiącego faktyczną własność podejrzanego Dominika K. Ponadto prokurator zabezpieczył zegarki o wartości m.in. 80 tysięcy złotych i 60 tysięcy złotych, jak również duże ilości biżuterii w postaci złotych łańcuszków i wisiorków.
Zeznania świadka koronnego
Rozbicie struktur przestępczych było możliwe m.in. dzięki dopuszczeniu – na wniosek prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie – dowodu z zeznań świadka koronnego. Złożył on obszerne wyjaśnienia m.in. co do funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych, ich członków, hierarchii, pełnionych ról i zadań, popełnianych czynów oraz zależności pomiędzy poszczególnymi członkami zorganizowanych grup przestępczych. Świadek przekazał informację na temat zasad organizowania, w ramach międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej (kierowanej przez Marka Sz. i Dominika K.) wewnątrzwspólnotowych nabyć znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany, wykorzystywanych do tego celu firm transportowych i spedycyjnych, podrobionych pieczęci, miejsc załadunku, wyładunku, sposobu ukrywania narkotyków czy zasad kontaktu telefonicznego w przypadku realizowanych transportów. Ponadto świadek koronny ujawnił zasady funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej (kierowanej przez podejrzanego Sławomira M.) zajmującej się produkcją znacznych ilości substancji psychotropowej w postaci amfetaminy.
Zeznania świadka koronnego zostały pozytywnie zweryfikowane przez szereg dowodów, jak również czynności procesowych i operacyjnych wykonywanych przez prokuratora oraz funkcjonariuszy CBŚP oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej – powiedziała na konferencji prasowej Zastępca Prokuratora Generalnego Beata Marczak.
Międzynarodowa współpraca
W tej sprawie powołano międzynarodowy polsko-brytyjski zespół dochodzeniowo-śledczego – poinformował Prokurator Generalny. Korzystano również na bieżąco z pomocy EUROPOLU, jak również funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji oraz Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Prokurator prowadził również bieżącą współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości koordynowana przez EUROJUST. Część z członków obu zorganizowanych grup przestępczych była w toku śledztwa poszukiwana listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania (ENA). Jeden z podejrzanych (objęty skierowanym aktem oskarżenia) poszukiwany ENA został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Drugi z podejrzanych – zatrzymany na terenie Hiszpanii – oczekuje na przetransportowanie z Hiszpanii do Polski, które z uwagi na pandemię koronawirusa nie mogło zostać dotychczas zrealizowane. W ramach niniejszego postępowania skierowano dotychczas do Sądu Okręgowego w Krakowie trzy akty oskarżenia dotyczące 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem z Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany. W każdej z tych spraw zapadły prawomocne wyroki skazujące. Śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Zastępca Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Beata Marczak podziękowali prokuratorom i funkcjonariuszom za ich pracę w walce z najgroźniejszą przestępczością narkotykową.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ryb/ lena/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS