A A+ A++

W ramach budowy wiaduktu w Starachowicach Zachodnich przebudowywane są także drogi dojazdowe i skrzyżowania. Brak dojazdu, utrudniony dojazd lub dojazd poprzez objazdy spowodował, że w firmach tam zlokalizowanych obroty spadły o połowę lub więcej. Tymczasem składki ZUS przedsiębiorcy nadal muszą co miesiąc odprowadzać, tak samo jak ponosic opłaty za prąd, ogrzewanie itd. 

Nie zarabiają, a pewne koszty mają stałe. W gestii gminy Starachowice jest pomoc w postaci umorzenia zaległości podatku od nieruchomości, ale wartość takiej pomocy nie jest wysoka i nie mogą z niej skorzystać wszyscy, a tylko właściciele nieruchomości. Powiat starachowicki finansowo nie może pomóc w żaden sposób. 

– Brakuje takiej ustawy, która pozwalałaby na ulgi, które będą dalej idące niż umorzenie zaległości w podatku od nieruchomości. W kosztach prowadzenia działalności, to jest promil tak naprawdę. Główne koszty są związane z ZUS-em czy Urzędem Skarbowym. Przygotowaliśmy stanowisko – mówił podczas wrześniowych obrad Rady Miejskiej prezydent miasta Marek Materek. 

W między czasie posłowie przegłosowali tzw. wakacje składkowe ZUS. Do końca listopada mikroprzedsiębiorcy mogli składać wnioski do ZUS o tzw. wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia.    

Zwolnienie przysługuje za jeden miesiąc, tymczasem w Starachowicach Zachodnich przedsiębiorcy borykają się z brakiem dojazdu już trzeci miesiąc. A tak naprawdę ich kłopoty zaczęły wraz z początkiem inwestycji. Uprzednio problem dotknął biznesy zlokalizowane przy ul. Konstytucji 3 Maja, a patrząc bardziej wstecz, to rewitalizacja Rynku dostarczyła niemałych kłopotów osobom prowadzącym tam działalność gospodarczą. Teraz problemy mają przedsiębiorcy z Dolnych. W przyszłości, kiedy dojdzie do remontu ulicy Radomskiej czy alei Armii Krajowej, takie kłopoty mogą czekać kolejnych przedsiębiorców.  

W rozmowach mikroprzedsiębiorcy zgodnie potwierdzali, że rozumieją rozwój miasta, inwestycje w infrastrukturę, ale ich zdaniem przy długo trwających inwestycjach potrzebne są rozwiązania systemowe, coś w rodzaju „tarczy”, która przy udokumentowanych spadkach obrotów dawałaby realną pomoc finansową i pozwalała na przetrwanie ciężkiego czasu. Co znamienne przedsiębiorcy ograniczyli koszty, np. w ogrzewaniu. Doszło niestety do zwolnień pracowników. Niektórzy funkcjonują dzięki oszczędnościom, a innym rosną zaległości.  

Wnioski od przedsiębiorców przekazała do prezydenta miasta Redakcja Starachowice-NET 

Poniżej treść pisma, które zostało wysłane z Urzędu Miejskiego w Starachowicach do Kancelarii Premiera podpisane przez prezydenta miasta Marka Materka. 

Premier Rzeczypospolitej Polskiej Donald Tusk

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze 

Zwracam się Pana w imieniu przedsiębiorców, którzy doświadczyli znaczących trudności z inwestycjami realizowanymi w ostatnim czasie. Choć rozumiemy, że rozwój infrastruktury jest kluczowy dla przyszłości naszych społeczności, skutki tych prac negatywnie wpłynęły na działalność wielu lokalnych firm.

Proszę o rozważenie wprowadzenia zmian w prawie, które umożliwiłyby udzielanie ulg podatkowych lub stworzenie tarcz dla firm znajdujących się w obrębie realizowanych inwestycji. Wiele lokalnych przedsiębiorstw boryka się z poważnymi problemami finansowymi spowodowanymi ograniczeniami w ruchu drogowym oraz utrudnieniami w dostępie dla klientów. Obecne przepisy prawa pozwalają samorządom jedynie stosować w zapłacie podatku od nieruchomości ulgi na podstawie ordynacji podatkowej (odraczanie terminu płatności, rozkładane na raty, umarzanie zaległości). Dla niektórych przedsiębiorców, którzy nie są właścicielami swoich obiektów, a jedynie wynajmują lokale od podmiotów zewnętrznych, nie jest to w żadne sposób pomocne.

Inwestycje w infrastrukturę są z pewnością niezbędne dla rozwoju naszych społeczności, jednak ich konsekwencje dla lokalnych firm mogą być dotkliwe. Zmniejszony ruch oraz brak możliwości dojazdu dla klientów często prowadzą do spadku przychodów, co w wielu przypadkach zagraża dalszej działalności przedsiębiorstw.

Proszę o wprowadzenie regulacji, które będą chronić lokalnych przedsiębiorców przed skutkami prowadzonych prac. Udzielenie ulg podatkowych lub wprowadzenie tarcz ochronnych pozwoli im na przetrwanie trudnego okresu i odbudowanie działalności po zakończeniu inwestycji.

Wierzę, że wprowadzenie takich ulg nie tylko wesprze lokalne firmy, ale również przyczyni się do wzmocnienia gospodarki na poziomie regionalnym. Wspólnie możemy stworzyć warunki, które umożliwią naszym przedsiębiorcom rozwój i adaptację w zmieniających się okolicznościach.

Z góry dziękuję za uwzględnienie naszej prośby i liczę na pozytywne rozpatrzenie tej inicjatywy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatowice: W Barbórkę akcja Greenpeace przy siedzibie Ministerstwa Przemysłu
Następny artykułOCHRONA ŚRODOWISKAOCHRONA ŚRODOWISKA – galeria