A A+ A++

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolinę Rozwód. Wczoraj próbowała ona odwołać swoją niedawną rezygnację ze stanowiska. Sugerowała, że złożyła ją, bo jej grożono. Według resortu kultury decyzja o rezygnacji nie może zostać cofnięta.

Najpierw zrezygnowała, a potem chciała zmienić decyzję

30 października Karolina Rozwód złożyła rezygnację z szefowania PISF-owi, ale wczoraj “Rzeczpospolita” ogłosiła, że ją wycofuje. Zrobiła to w piśmie skierowanym do szefowej resortu kultury Hanny Wróblewskiej. 

“W piśmie zaznaczyła, że złożone przez nią wówczas oświadczenie woli zostało na niej wymuszone przez bezprawną groźbę. Po konsultacjach z prawnikiem zdecydowała się zmienić swoją decyzję” – podał dziennik. 

Dziś do działań Rozwód odniósł się w komunikacie resort kultury. “Konfrontacyjny charakter wypowiedzi pani Karoliny Rozwód nie może odwracać uwagi od działań na szkodę PISF, które zostały wykryte. Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo” – podkreślono. Artykuł 296 kodeksu karnego dotyczy wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. 

Resort oświadczył, że “Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r. Nie ma odwołania od tej decyzji“.

Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował z kolei, że “6 listopada zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Panią Karolinę Rozwód”.

“Jednocześnie Instytut informuje, iż Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście wszczęły postępowania przygotowawcze w sprawie wszystkich z pięciu zawiadomień złożonych w okresie od kwietnia do czerwca 2024 roku do Prokuratur oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, dotyczących byłego Dyrektora Radosława Śmigulskiego” – przypomniano w informacji PISF.

Resort kultury zaznaczył, że “nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego“. “Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem właściwym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura” – podano.

Duże problemy w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej

Poprzedni dyrektor Instytutu Radosław Śmigulski został odwołany pół roku temu, a w prokuraturze są trzy zawiadomienia, m.in. o “nierzetelnym rozliczaniu środków” oraz o “próbie wyłudzenia pieniędzy”.

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora PISF. Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez “opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych”.

Z kolei 28 maja zostało złożone kolejne zawiadomienie, w tym przypadku trafiło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Tym razem chodziło o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego, dotyczące m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji oraz nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

W czerwcu Centralne Biuro Antykorupcyjne dostało z kolei zgłoszenie o nieprawidłowościach przy przyznawaniu przez PISF dotacji. Zawiadomienie trafiło też do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a chodziło o niewykonaniu zaleceń NIK-u w zakresie zwrotu środków publicznych do ministerstwa kultury i wyrządzonej w ten sposób Instytutowi szkody w postaci obowiązku zapłaty odsetek w wysokości ponad 1 500 000 złotych.

W lipcu konkurs na stanowisko dyrektora PISF wygrała Karolina Rozwód. Została powołana przez minister kultury Hannę Wróblewską.

30 października resort poinformował w krótkim komunikacie, że Rozwód złożyła rezygnację ze stanowiska.

Kim jest Karolina Rozwód?

Karolina Rozwód jest menedżerką kultury, w przeszłości zaangażowaną m.in. w powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego. W latach 2005-2007 pracowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie zajmowała się m.in. promocją polskiego kina za granicą i koprodukcjami międzynarodowymi, a także brała udział w pracach związanych z uruchomieniem Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego. Od 2011 roku, przez 12 lat, była dyrektorką Teatru Starego w Lublinie. Od 2019 roku organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej “Śleboda/Danutka”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBOCHNIA. Promocja książki Czesława Anioła „Szlak węgierski. Z przeszłości do turystycznego poznawania”
Następny artykułCo dzieci wiedzą o finansach? Wyniki badania z polskich przedszkoli i podstawówek.