A A+ A++

Pies w mieszkaniu. Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę najmu?

Zdarza się, że posiadacze psów mają problem ze znalezieniem mieszkania do wynajęcia. Właściciele lokali bowiem martwią się o ewentualne szkody wyrządzone przez czworonoga. Czy rzeczywiście wynajmujący może nam z tego powodu odmówić dachu nad głową?

Problem z psem przy wynajmie mieszkania

Problem z psem przy wynajmie mieszkania

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

PŻm

02.11.2024 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdemu właścicielowi mieszkania, który decyzję się na jego wynajęcie, zależy na tym, by znaleźć odpowiedzialnych, a do tego wypłacalnych najemców. Sprawa komplikuje się, jednak gdy wraz z nowymi lokatorami ma wprowadzić się do lokum pies. Kiedy wynajmujący może wypowiedzieć mu umowę? Sprawdźcie.

Pies w wynajmowanym mieszkaniu? O tym warto pamiętać

Decydując się na zwierzaka, należy liczyć się nie tylko z korzyściami, które z tego płyną, ale również obowiązkami. Kiedy musimy zmienić mieszkanie, to ważne, by znaleźć lokum, w którym nasz pupil będzie w pełni akceptowany. Wielu właścicieli lokali na wynajem nie widzi w tym żadnego problemu. Zdarzają się jednak też tacy, którzy kategorycznie się na to nie zgadzają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powodem niechęci do zwierząt są przede wszystkim potencjalne szkody wyrządzone przez nie w wynajmowanych mieszkaniach. Może się to wiązać np. zarysowanymi podłogami, zniszczonymi meblami, wszechobecną sierścią oraz charakterystycznym zapachem. Właściciele obawiają się, że odzyskanie pierwotnego stanu mieszkania może być kosztowne.

Prawo nie reguluje tego, czy właściciel może odmówić nam wynajmu ze względu na to, że posiadamy zwierzę. Właśnie dlatego to jedynie jego dobra wola, czy się na to zgodzi. Właśnie dlatego to bardzo ważne, aby już na etapie sporządzania umowy wyraźnie zaznaczyć, czy wynajmujący zgadza się na obecność czworonoga w mieszkaniu. Jeśli tak, dobrze jest także zawrzeć informację, kto w razie wyrządzenia przez zwierzę szkód, poniesie za to odpowiedzialność.

Czytaj też: Pies liże cię po twarzy? Wysyła ci ważną wiadomość

Prawo do wypowiedzenia umowy

Kiedy wynajmujemy od kogoś mieszkanie, to właśnie na nas spoczywa obowiązek dbania o lokal. W przypadku, gdy nasz zwierzak wyrządzi w nim jakiekolwiek szkody, wynajmujący ma pełne prawo do wypowiedzenia umowy najmu.

Prawo to przysługuje także właścicielom mieszkań, którzy nie zgodzili się na to, by w ich mieszkaniach zamieszkało jakieś zwierze. Jeśli najemca ukryje przed nim ten fakt, również powinien liczyć się z tego typu konsekwencjami.

Czytaj też: Pies na smyczy ugryzł dziecko? Prawnik bez wahania wskazuje winnego

Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy blok operacyjny w kaliskim szpitalu ma być dwukrotnie droższy
Następny artykuł„Fortunę kosztują mieszkania małe, ale ultraluksusowe”. Najdroższy apartament w Polsce sprzedano za 25 mln zł