A A+ A++

Minął rok od powstania serwisu #FakeHunter, którego zespół podjął się trudnej walki z falą dezinformacji zalewającą przede wszystkim media społecznościowe.

W ciągu tego czasu serwisowi udało się zweryfikować ponad 1150 informacji, w tym zdemaskować ok. 900 fake newsów, głównie dotyczących koronawirusa i szczepień. Projekt został uruchomiony przez PAP wspólnie z GovTech Polska.

W dobie pandemii dezinformacja jest szczególnie niebezpieczna, gdyż nie tylko sieje niepokój i lęk, ale też może zagrozić zdrowiu i życiu, np. poprzez unikanie szczepień czy nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego. Dlatego zwalczanie tzw. infodemii w oparciu o wiarygodne źródła ma ogromne znaczenie społeczne. To jest właśnie zadanie i cel serwisu #FakeHunter PAP i jemu podobnych.

Każdy internauta może zgłosić do serwisu wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. W ten sposób udało się podważyć prawdziwość tak popularnych w sieci teorii spiskowych, jak np. szkodliwość noszenia maseczek, laboratoryjne pochodzenie koronawirusa czy próby zapanowania nad ludzkością za pośrednictwem szczepionek.

Sprawdzane treści nie ograniczają się jedynie do pandemii koronawirusa i sposobów zapobiegania dalszemu jej rozprzestrzenianiu. Zespół #FakeHuntera tropi też fałszywe wiadomości z takich dziedzin jak: nauka i zdrowie, nowe technologie, finanse, telekomunikacja, a także, od niedawna, energetyka.

Przygotowywane przez ekspertów FH raporty zawierają werdykty stwierdzające prawdziwość lub fałsz danego zgłoszenia oraz ich uzasadnienie, jak również listę polskich i zagranicznych źródeł, z których korzystano przy weryfikacji. Są to m.in. publikacje naukowe, zalecenia takich organizacji jak Światowa Organizacja Zdrowia, Europejska Agencja Leków, amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), stanowiska polskiego rządu czy poszczególnych resortów oraz wypowiedzi specjalistów z danej dziedziny.

#FakeHunter to projekt społeczny tworzony wspólnie z partnerami i ekspertami. Aktualnie oprócz ogólnych treści weryfikujemy informacje zgłaszane w kilku kategoriach: energetyka, finanse, koronawirus, nauka i zdrowie, szczepienia i telekomunikacja. Projekt jest cały czas rozwijany a obszar weryfikacji fake newsów poszerzany. Celem projektu jest zdemaskowanie jak największej ilości nieprawdziwych informacji – mówi dyrektor marketingu i sprzedaży PAP Lidia Garbaczuk.

Serwis organizuje też konkurs #FakeHunter Challenge, w którym mogą wziąć udział wszyscy pragnących tropić „fejki” w sieci i weryfikować je w oparciu o sprawdzone źródła. Podczas tegorocznej II edycji konkursu do rywalizacji przystąpiło niemal 100 internautów, którzy zweryfikowali łącznie, w ciągu trzech dni, ponad 2 tys. zgłoszeń. Zapraszamy na kolejne odsłony #FakeHunter Challenge!

Poprzez: PAP MediaRoom
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKGHM ZANAM znów wjechał na niemiecki rynek
Następny artykułCannes Lions w tym roku się odbędzie – ale wyłącznie w formie online