A A+ A++

28 maja Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) poinformowała o przekazaniu Inspektoratowi Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) pierwszych dwóch zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL. Do końca tygodnia zamawiający ma odebrać kolejne trzy pojazdy.

Inspektorat Uzbrojenia MON oraz PGZ poinformowały Magazyn Militarny MILMAG, że do końca br. Wojsko Polskie powinno odebrać 43 czołgi Leopard 2PL. Dostawy wszystkich zmodernizowanych wozów mają zakończyć się w 2023 roku, a więc 2-3 lata później niż pierwotnie zakładano.

Modernizację Leopardów 2A4 planowano już na etapie ich pozyskania. Czołgi Leopard 2, pozyskane zostały z nadwyżek Bundeswehry w dwóch transzach. Pierwsza,  wynegocjowana przez rząd Leszka Millera, w 2002 roku i druga, wynegocjowana przez rząd Donalda Tuska, w 2013 roku.

W tym samym roku rozpoczęto prace nad umową dotyczącą modernizacji pozyskanych czołgów, którą ostatecznie podpisała w grudniu 2015 roku ekipa Antoniego Macierewicza.

Umowa miała być wzorcową dla kolejnych takich przedsięwzięć pomiędzy polskim a niemieckim przemysłem zbrojeniowym. Wkrótce się okazało, że Niemcy nie są w stanie sprostać polskim wymaganiom. W lutym 2020 roku zostało ujawnione, że koszt remontu wzrośnie z 2,4 mld zł do 3,3 mld zł.

Kluczowy etap

Według Andrzeja Kensboka, prezesa zarządu PGZ, przekazanie pierwszych czołgów Leopard 2PL to kluczowy etap programu modernizacji tych pojazdów. Otwiera drogę do rozpoczęcia dostaw kolejnych zmodernizowanych wozów. Kensbok dodał, że przez ostatnie dwa tygodnie prowadzono bardzo intensywne prace zmierzające do zakończenia testów pojazdów.

Program testów zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL zakończyły się 8 maja wydaniem pozytywnego orzeczenia z badań. Trzy tygodnie później, na terenie Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w Gliwicach, dokonano odbioru pierwszej partii czołgów przez armię.

Odebrane Leopardy mają zostać dostarczone do garnizonu 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka w Świętoszowie. Część wozów ma też trafić do jednej z kompanii 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesoła.

Rozwój przemysłu

Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy, stwierdziła, że udział w pracach  przy modernizacji i przywracaniu stanu technicznego Leopardów 2A4 pozwolił gliwickim zakładom uzyskać nowe kompetencje.

W ich wyniku zbudowano zaplecze logistyczne do prowadzenia napraw. Obecnie trwają prace nad zabezpieczeniem dostaw części zamiennych oraz zwiększeniem poziomu polonizacji czołgów. Celem zakładów jest ustanowienie potencjału do regeneracji oraz produkcji wybranych elementów czołgu, przeprowadzania niezbędnej certyfikacji i wejścia w łańcuchy dostaw.

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy stoją ze strony polskiej na czele programu modernizacyjnego czołgów Leopard 2A4 do standardu 2PL. Pozostałe spółki biorące w nim udział to PCO, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne z Poznania, Zakłady Mechaniczne Tarnów, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i spółka Rosomak. Na mocy porozumienia z 18 lutego 2016 roku ważną rolę w programie odgrywa również niemieckie Rheinmetall Landsysteme (RLS).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKameralna działka rekreacyjna w Pilchach
Następny artykułCo by pani zrobiła, mając 10, 50 i 100 tys. zł?