Pierwszą w woj. łódzkim alotransplantację komórek macierzystych szpiku od dawcy niespokrewnionego przeprowadzono w szpitalu im. Kopernika w Łodzi. 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową czuje się dobrze.
“Do tej pory przeprowadzaliśmy transplantację tylko od dawców rodzinnych. Jeśli takich nie było, musieliśmy kierować chorych do innych placówek w kraju. Teraz nasz szpital jest jedynym w województwie łódzkim, w którym transplantacja jest możliwa także od dawców niespokrewnionych” – poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej kierownik oddziału hematologii i transplantologii szpitala im. M. Kopernika w Łodzi prof. Agnieszka Wierzbowska.
Transplantacje od dawcy niespokrewnionego przeprowadza się w sytuacji, gdy pacjent z nowotworem krwi nie ma zgodnego w układzie zgodności tkankowej HLA dawcy rodzinnego. Wtedy następuje przeszukanie polskich i światowych rejestrów zawierających bazę potencjalnych dawców szpiku w celu wytypowania dla pacjenta optymalnego dawcy zgodnego genetycznie.
Jak podkreślają lekarze, przeprowadzony przeszczep od zgodnego dawcy daje obecnie jedyną możliwość na całkowite wyleczenie tej choroby.
Do tej pory jednak pacjenci z Łodzi i regionu chorujący m.in. na ostrą białaczką szpikową po znalezieniu niespokrewnionego, ale zgodnego genetycznie dawcy szpiku, na alotransplantację byli wysyłani do innych ośrodków hematologicznych w Polsce.
W łódzkim szpitalu pierwszą transplantację alogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego przeprowadzono 21 lipca u 49-letniej pacjentki z ostrą białaczką szpikową.
Przygotowania do przełomowego zabiegu trwały półtora roku. W ich ramach m.in. zawarto umowy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie na poszukiwanie i prowadzenie doboru dawców dla naszych pacjentów oraz z wyspecjalizowanymi firmami transportowymi, których kurierzy będą odbierać materiał przeszczepowy z ośrodków pobierających szpik na całym świecie.
W przypadku 49-latki, materiał od dawcy pobrany został w Warszawie. Następny przeszczep w łódzkim szpitalu – dla kolejnej pacjentki – będzie od dawcy z Londynu.
Obecnie do zabiegu zakwalifikowanych jest już siedmiu pacjentów Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika, które sukcesywnie ma zmniejszać liczbę chorych kwalifikowanych na przeszczepienie do innych placówek w kraju.
“Ta nowoczesna terapia daje nadzieję chorym na całkowite wyleczenie z choroby. Jestem niezwykle dumny, że szpital im. Kopernika w Łodzi tak dynamicznie się rozwija i podejmuje kolejne wyzwania. Dziękuję za to całemu zespołowi” – podkreślił wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.
Pierwsza transplantacja szpiku od dawcy niespokrewnionego jest drugim sukcesem łódzkiego Szpitala w tym roku. W maju po raz pierwszy przeprowadzono terapię komórkową u pacjentki z chłoniakiem DLBCL, u której dokonano infuzji autologicznych, zrekombinowanych limfocytów CAR-T. To nowoczesna i skuteczna metoda leczenia nowotworów krwi, w której wykorzystuje się własne komórki odpornościowe pacjenta do pokonania choroby. W leczeniu stosuje się genetycznie zmodyfikowane limfocyty T, które posiadają chimeryczny receptor antygenowy, zdolny do rozpoznania i zniszczenia komórki nowotworowej. Działają one jak inteligentny lek. Dla wielu pacjentów ta terapia jest alternatywą dla wielolekowej chemioterapii lub radioterapii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS