A A+ A++

Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy może się nam przydać w każdej chwili. W przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia warto wiedzieć, jak się zachować. Poznaj kilka prostych kroków w udzielaniu pierwszej pomocy!

Wiedza przydatna w każdym wieku

Wiedzę na temat bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy zdobywają już uczniowie szkół podstawowych oraz średnich. W tym celu odbywają się praktyczne zajęcia, np. z użyciem fantoma do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Uczniowie mogą również korzystać z pomocy dydaktycznych, np. podręczników Żyję i działam bezpiecznie czy zeszytów ćwiczeń.

Zagadnienia opanowane w szkole z zakresu pierwszej pomocy są niezwykle przydatne, warto jednak co jakiś czas odświeżać swoją wiedzę. Poniżej znajduje się kilka najważniejszych informacji na temat poprawnego udzielania pierwszej pomocy, co nie jest wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać!

Najważniejsze kroki w udzielaniu pierwszej pomocy

Podczas udzielania pierwszej pomocy nie powinniśmy zapominać o własnym bezpieczeństwie. W tym celu warto skorzystać z jednorazowych rękawiczek i maseczki, by uniknąć ewentualnego zakażenia.

  1. Oceń bezpieczeństwo – jeśli razem z poszkodowanym znajdujesz się w niebezpiecznym miejscu, zadzwoń pod numer alarmowy, i jeśli to możliwe ewakuuj poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
  2. Oceń stan poszkodowanego – jeśli jest nieprzytomny i nie ma z nim kontaktu, ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.
  3. Udrożnij drogi oddechowe – odegnij głowę poszkodowanego do tyłu poprzez położenie jednej ręki na jego czole, a drugiej pod brodą. Jeśli w jamie ustnej znajduje się widoczne ciało obce, usuń je.
  4. Sprawdź oddech – przyłóż policzek do ust poszkodowanego, jednocześnie obserwuj klatkę piersiową. Jeśli obserwujesz jej ruchy i czujesz wydychane powietrze na policzku, poszkodowany oddycha. Jeśli oddycha, ale nie jest przytomny, ułóż go w pozycji bocznej.
  5. Zadzwoń po pomoc – możesz zadzwonić pod 999 lub 112.
  6. Przystąp do resuscytacji – w zależności od wcześniej ocenionego stanu poszkodowanego.

Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej?

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej pozwala na zapewnienie mu bezpieczeństwa do momentu przyjazdu odpowiednich służb. Pozycja bezpieczna sprawdzi się w przypadku gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha.

Prawidłowe ułożenie pozycji bezpiecznej należy zacząć od udrożnienia dróg oddechowych oraz odchylenia głowy w tył poszkodowanego. W dalszym kroku kładziemy go na wznak i prostujemy nogi. Rękę bliżej nas należy ułożyć pod kątem prostym w stosunku do ciała i następnie zgiąć ją w łokciu pod kątem prostym.

Następnie drugą rękę zginamy w łokciu i układamy pod policzkiem. Pozycję tę przytrzymujemy jedną ręką, by drugą zgiąć nogę w kolanie, która znajduje się dalej od nas i przekręcić poszkodowanego na bok w naszym kierunku. Dalsze kolano, za które trzymaliśmy poszkodowanego, układamy pod kątem prostym w stosunku do biodra.

Oddech osoby poszkodowanej warto sprawdzać aż do przyjazdu karetki.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Jak ją wykonać?

Resuscytację krążeniowo-oddechową należy rozpocząć jak najszybciej, gdy oddech poszkodowanego się zatrzymał. Wykonujemy ją do momentu przyjazdu karetki lub odzyskania przez poszkodowanego przytomności.

To naprzemienne wykonywanie 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 oddechów ratowniczych. W międzyczasie należy udrażniać drogi oddechowe. Jeśli istnieje taka możliwość, przy wykonywaniu resuscytacji warto zmieniać się z innymi osobami.

Jeśli poszkodowanym będzie dziecko poniżej roku, do resuscytacji użyjemy tylko dwóch palców – wskazującego i środkowego – ułożonych na środku klatki piersiowej, a w trakcie oddechów nie zatykamy nosa dziecka.

Resuscytację powinno wykonywać się na twardej i równej powierzchni. Warto skorzystać z defibrylatora, jeśli tylko znajdziemy go w pobliżu.

Do udzielenia pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jest prawnie zobowiązany każdy z nas. Za nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, o czym mówi art. 162 kodeksu karnego.

Artykuł sponsorowany.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo Euro 2024 reprezentacja Polski zaliczyła spadek w rankingu FIFA
Następny artykułObowiązkowe ubezpieczenie OC. Których zawodów dotyczy