A A+ A++

Nauczyli się udzielać pierwszej pomocy, ale mają nadzieję, że nie będą mieli za wielu okazji do korzystania z tej wiedzy

Kilka dni temu, 73 uczniów klas mundurowych z sokólskiego ogólniaka, pod opieką Pani Bożeny Marcińczyk uczestniczyło  w szkoleniu z pomocy przedmedycznej. Wszystko w ramach drugiej edycji  zadania publicznego ,,Dobry żołnierz, to żołnierz wyszkolony – System szkoleniowy dla uczniów Powiatu Sokólskiego”. Organizatorem szkolenia było Towarzystwo „Ziemia Sokólska”, wydarzenie było współfinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

–  Zajęcia z pomocy medycznej na pewno przydadzą  nam się w przyszłości, choć wolałbym, aby jednak nie korzystać za często z tej wiedzy- mówił nam Ernest, jeden z uczestników zajęć z pomocy przedmedycznej.  

Szkolenie w Zespole Szkół w Sokółce, bo o nim mowa, przeprowadzili Grzegorz i Dorota Gudalewscy. Państwo Gudalewscy są małżeństwem. Razem ukończyli kurs Klasyfikowanej Pierwszej Pomocy, który zakończył się egzaminem państwowym. Są oni ratownikami Grupy Ratowniczej Medival w Białymstoku, Dodatkowo Pan Grzegorz jest kierowcą karetki pogotowia w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.  Przewozi pacjentów covidowych. Oboje są pasjonatami ratownictwa medycznego i tą pasję przekazali uczniom. Wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślali, że wybór profilu klasy mundurowej nie był przypadkowy. Każdy z nich wiąże swoją przyszłość zawodową z mundurem. A w służbach udzielanie pomocy, to codzienność.  

– Szkolenie  było szalenie interesujące. Wiedza na nim zdobyta przyda się wszystkim. Nie tylko w przyszłej pracy, ale przede wszystkim po prostu w  życiu. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć momentu, w którym ktoś obok nas może potrzebować fachowej pomocy- zauważyła Klaudia, uczennica klasy mundurowej.

Ona i jej koledzy poznali nie tylko podstawowe informacje dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Najważniejsze dotyczyły resuscytacji krążeniowo-oddechowej, bo to czynność, którą powinien wykonać każdy, niezależnie od wieku i okoliczności.  Dodatkowo, w trakcie szkolenia, zaprezentowano defibrylator zewnętrzny. Uczniowie wiedzą też już, jak postępować w trakcie zdarzenia na drodze,  jak usunąć ciało obce z organizmu i  jaki sposób zatamować krwotok. Prowadzący opowiadali uczniom o  rodzajach urazów kości i stawów, o oparzeniach i odmrożeniach. a także o zawałach serca, udarach mózgu czy napadach padaczki. Tłumaczyli jak je rozpoznać i jak postępować, by pomóc. 

W trakcie kursu okazało się też, że udzielanie pierwszej pomocy wiąże się również z tematyką psychologicznego i etycznego podejścia do poszkodowanego. To również było przedmiotem szkolenia. Uczestnicy chłonęli wiedzę, zadawali pytania, wyrażali żywe zainteresowanie prezentowanymi informacjami. Wszyscy po nim powtarzali, że zdobyli ogrom wiedzy, ale mają nadzieję, że nie będą mieli za wielu okazji, by jej używać.

–  W klasie mundurowej mamy mnóstwo interesujących zajęć, ale to te były jednymi z  najbardziej przydatnych. Na pewno zaprocentują nie tylko w trakcie przyszłej pracy, ale przede wszystkim w życiu codziennym – skwitowała Patrycja.

Oprac. Sylwia Matuk, 

Fot. Marcin Pogorzelski

image_printDrukuj
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHandel ludźmi. Ofiarą tego przestępstwa może stać się każdy z nas
Następny artykułZamach stanu w Sudanie z brakiem chleba w tle