Hiszpańska firma PLD Space ma teraz jeden start za sobą.
Rakieta Miura 1 wystartowała 6 października o godzinie 20:19 EDT z El Arenosillo Test Center w Narodowym Instytucie Technologii Aerospace w Huevla w Hiszpanii.
Planowano, że misja będzie trwać 12 minut i rakieta doleci na wysokość 80 km ponad poziom morza. Jest to wysokość, na której, według NASA i wojska USA, zaczyna się kosmos, aczkolwiek nie jest to uniwersalnie akceptowane – niektóre organizacje uważają za początek przestrzeni kosmicznej linię Kármána, czyli 100 km nad Ziemią.
Miura 1 – nazwa ta bierze się od rasy byków walczących na korridach – nie zaleciała tak daleko. Według raportu firmy rakieta osiągnęła apogeum lotu na wysokości 46 km, a sam jej lot trwał 306 sekund. Jednakże ten pierwszy lot testowy wypadł wystarczająco dobrze, by pracownicy mieli powód do świętowania.
Miura 1 to jednostopniowa dwunastoipółmetrowa rakieta, która może wynieść około 100 kg ładunku w suborbitalną przestrzeń kosmiczną. Na swej debiutanckiej misji jako ładunek wyniosła eksperyment należący do niemieckiego Center of Applied Space Technology and Microgravity, który badał warunki mikrograwitacji podczas lotu. Firma także zadbała o dodanie do niego zdjęć swoich pracowników, by zaznaczyć wagę tego momentu.
Misja zakończyła się wodowaniem rakiety w Atlantyku. Łodzie należące do PLD Space znajdowały się w okolicy, by odzyskać części do inspekcji i analizy. Co istotne, Miura 1 jest pierwszą europejską rakietą zaprojektowaną do wielokrotnego użytku.
PLD Space chce wyciągnąć wnioski ze tej debiutanckiej testowej misji, jednocześnie informując o swoich dalszych ambicjach:
„Lot ten jest rezultatem ponad 12 lat ciężkiej pracy, ale to tylko początek tego, co ma nadejść. Będziemy mogli z niego wyciągnąć mnóstwo informacji, które pozwolą nam sprawdzić poprawność designu i technologii, która posłuży jako podstawa dla kolejnego projektu, Miura 5.” – oznajmił współzałożyciel PLD Space, Raúl Torres.
Firma twierdzi, że, jeśli wszystko pójdzie dobrze, Miura 5 wystartuje po raz pierwszy w 2025 roku, a do użytku wejdzie w 2026. Ta orbitalna rakieta z pierwszym stopniem wielokrotnego użytku wystartuje z wyrzutni we Francuskiej Guianie.
Testowy lot Miury 1 nie był pierwszą próbą jej startu. Ten miał miejsce 17 czerwca i był przerwany 0,2 sekundy przed startem, po tym, jak naziemna kontrola lotów stwierdziła, że jeden z kabli łączący rakietę z wieżą startową nie odłączył się na czas. Dochodzenie PLD Space ujawniło, że kabel odłączył się, lecz 0,1 sekund później, niż planowano.
Korekta – Matylda Kołomyjec
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS