A A+ A++

Do odkrycia daru miłości Bożej przez obecność Boga w swoim życiu oraz przez modlitwę – zachęcił ks. dr hab. Robert Samsel podczas uroczystości odpustowych odnalezienia relikwii św. Mikołaja, które odbyły się 19 czerwca w sanktuarium w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Duchowny przypomniał, że miłość jest darem, jaki otrzymaliśmy, ale także zadaniem, które trzeba realizować w zwykłej codzienności. „Nie zostaliśmy stworzeni dla samych siebie” – zaakcentował.

Jak zaznaczył ks. Samsel, modlitwa jest kluczem i pierwszym etapem do tego, by odkryć miłość jako dar i zadanie. „Pan Bóg nas potrzebuje, jesteśmy tu dla Niego i dla drugiego człowieka. Warto zadać sobie pytanie: czy moi najbliżsi mogą dziękować każdego dnia Panu Bogu za to, że mnie mają, czy jestem ich szczęściem, oparciem, czy czują się bezpieczni, czy miłość, która jest moim zadaniem, jest prawdziwie realizowana w relacji do nich, czy ona zwycięża?” – zaznaczył kapłan.

Kaznodzieja podkreślił, że drobnostki składające się na doświadczenie życiowe są bardzo istotne, gdyż poprzez nie realizuje się codzienna miłość. „Nie heroiczne czyny, lecz codzienność. Ona jest najbardziej uświęcająca. Jak spoglądamy na świętego Mikołaja, to widzimy te wszystkie wydarzenia z jego życia, takie ukradkiem uczynione dobro, takie zwyczajne, a dziś tak w sposób nadzwyczajny opisywane” – stwierdził duchowny i powtórzył, że najprostsze czynności dnia codziennego są największym dowodem naszej miłości.

Według ks. Samsela, miłość jest także wezwaniem do tego, byśmy dawali świadectwo, „że jesteśmy Bożymi ludźmi, że kochamy, że szanujemy”. „To świadectwo, by pociągać do lepszego życia” – kontynuował i wyjaśnił, że mimo własnych wad i potknięć, należy starać się doskonalić duchowo, „podnosić sobie poprzeczkę, by było lepiej”.

„Jeśli dzisiaj możesz powiedzieć, że jesteś lepszym człowiekiem niż rok temu, Bogu niech będą dzięki. Oby tak było z roku na rok, byśmy umieli się pięknie starzeć, a nie byli im starsi, tym gorsi. Obyśmy byli świadkami miłości, a nie odwrotnie” – wezwał.

Parafia w Pierśćcu obchodzi dwa odpusty ku czci św. Mikołaja: w niedzielę po 6 grudnia, kiedy w Kościele wspomina się pamiątkę narodzin Mikołaja dla nieba, oraz w niedzielę poprzedzającą 24 czerwca, gdy wierni czczą pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Ten ostatni obchód łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

Historia Pierśćca związana jest z kultem figury św. Mikołaja. Pierwsza kaplica poświęcona św. Mikołajowi powstała tu prawdopodobnie w XIV wieku. W 1616 r. pożar strawił całą wieś. Z żywiołu uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznano za cudowny znak. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościółek pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim, gdyż luteranie nie dedykują swych świątyń świętym.

W 1718 r. kościółek przeszedł z powrotem w ręce katolików. Wkrótce postanowiono wybudować nowy, większy kościół. Świątynia powstała w ciągu jednego roku. Konsekrował ją w 1889 r. biskup cieszyński Franciszek Śniegoń.

Relikwie świętego z Bari przywiózł do Pierśćca w 1964 roku bp Bolesław Kominek, wracający z obrad II Soboru Watykańskiego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ruda Śląska: Kondolencje z powodu śmierci Prezydent Miasta
Następny artykułWojna w Ukrainie. “Mordował za 205 tys. rubli”. Pilot Grupy Wagnera zestrzelony