A A+ A++

Grupkę pielgrzymów spotkaliśmy w polkowickim Rynku, przy tablicy informującej o gminnym odcinku Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba.

– Szlak z Jakubowa do Zgorzelca powstał w 2005 roku i 25 lipca owego roku został uroczyście otwarty – wspomina Marian Hawrysz, jeden z pielgrzymów. – Co roku pielgrzymi wędrują tym szlakiem. W tym roku, ze względu na pandemię, odbywa się to trochę inaczej – w formie pielgrzymowania gwiaździstego. Idziemy dziś z Grodowca do Chocianowa, a dalej do Zgorzelca, by 25 lipca przekroczyć granicę i zakończyć pielgrzymkę przy katedrze w Görlitz – dodaje.

Przypomnijmy, że gminny odcinek Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba zaczyna się w Żukowie i przez Komorniki, Trzebcz, Polkowice oraz Sobin prowadzi do Nowej Wsi Lubińskiej. Trasa opisana jest na dwóch tablicach. Jedna jest nieopodal kościoła pw. św. Michała Archanioła przy Rynku, a druga przy ul. Kolejowej, obok kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski. Ponadto, na trasie biegnącej przez gminę stawiane są granitowe słupki (będzie ich dwanaście) z wyrytą liczbą kilometrów do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób Apostoła Jakuba Starszego.

Kolejnym elementem związanym z Drogą św. Jakuba jest pieczęć z symbolem muszli, którą pielgrzymi dokumentują trasę swojej wędrówki w specjalnych paszportach. Dodatkowo, pieczęć zawiera elementy architektury naszego miasta. Dostępna jest w polkowickim ratuszu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMultimiliarder Jeff Bezos poleci dziś w kosmos. Do prywatnej rakiety zaprosił trzy osoby
Następny artykułSztuczna inteligencja w ryzach UE. Dla kogo nowe obowiązki?