A A+ A++

Maluchy z Przedszkola nr 7 na kilka chwil zmieniły się w ogrodników i malarzy. Posadziły w kolorowych donicach kwiaty, które ozdobią ogród placówki i będę cieszyły swoim pięknem nie tylko wychowanków. Wykonały też prace plastyczne pod tytułem „Wiosenny sad”. Wszystko w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała”.

– Przystąpiliśmy do niego w 2018 roku. Jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego, zwyczajów, tańców ludowych, a także wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem. Do tej pory zrealizowaliśmy  szereg działań związanych, na przykład z barwami narodowymi i hymnem, legendami oraz babciami i dziadkami– wyjaśnia Ewa Marchlewska, dyrektor P nr 7.

W ramach projektu przedszkolaki z „Siódemki” odwiedziły Miejskie Centrum Usług socjalnych, gdzie zaprezentowały seniorom poloneza, przeczytały „Katechizm młodego Polaka” i zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych. Brały też udział w biciu rekordu dla Niepodległej, czyli wspólnym śpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”. W placówce zorganizowano również patriotyczny Przegląd Twórczości Dziecięcej.

– Jednymi z najprzyjemniejszych zadań, które wykonywaliśmy niedawno, były „Ziemia zielona wyspa” oraz „Pod wspólnym niebem” – mówi E. Marchlewska. –  Dzieci tworzyły rabatki, sadziły różne roślinki, malowały kontury Polski i utrwalały barwy ojczyste. Były też działania związane z Dniami Mamy i Taty, które niebawem ujawnimy na naszym Facebooku.   Do przedszkola uczęszcza już około 30 maluchów, a z tygodnia na tydzień na pewno będzie ich coraz więcej. Bardzo ładnie angażują się w te wszystkie działania. Warto jeszcze dodać, że wiele radości sprawiła nam również realizacja zadania „Polacy-Rodakom”, w ramach którego wysłaliśmy zebrane w przedszkolu książki, drobne upominki dla dzieci z polskich szkół na Białorusi – w Grodnie, Wołkowysku i Lidze. Niestety, nie udało się zrealizować, ze względu na pandemię, przeglądu tańców ludowych i przeglądu twórczości dziecięcej. Nie było też wicia wianków. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze będzie okazja, by to wszystko pokazać.

Jak zapewnia pani dyrektor, placówka nie poprzestanie na dotychczasowych działaniach. Już ma pomysły na kolejne.

– Autorzy projektu pytali, czy chcemy wziąć w nim udział w przyszłym roku. Oczywiście jesteśmy chętni, by kontynuować jego realizację. Zgłosiliśmy już propozycję, by tym razem zająć się  „małymi ojczyznami”. Szczególnie zależy nam, aby każdy region Polski pochwalił się swoimi strojami i tańcami ludowymi, charakterystycznymi potrawami. Na pewno powstałaby z tego niezwykła skarbnica wiedzy – dodaje E. Marchlewska.

Honorowy patronat nad projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J. Lipiński, burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy „Rokiczanka”.

aw, fot. P nr 7

dzieci Głos Świdnika P nr 7 Świdnik projekt edukacyjny Piękna nasza Polska cała Świdnik

Artykuł przeczytano 160 razy

Last modified: 28 maja, 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKultura w Janowie wraca po nowemu
Następny artykułWraca płatna komunikacja