A A+ A++

Ciekawe zdjęcia otrzymałem od Czytelniczki, pani Karoliny. Są to strony ze starej książeczki ubezpieczeniowej. W książeczce tej znajdują się pochodzące z czasów wojennych pieczęcie fabryki mebli Thonet-Mundus, która po wojnie jeszcze kilka razy zmieniała swoją nazwę. Przeanalizujmy jak wyglądało to na przestrzeni lat.

Na pieczęci z 1941 roku przedsiębiorstwo to funkcjonuje jako „Thonet-Mundus Möbel Fabrik”. Użyto tam typowej gotyckiej czcionki zwanej frakturą, co było bardzo charakterystyczne dla tamtych czasów. Naziści prowadzący wówczas przedsiębiorstwo poprzez używanie takiej czcionki realizowali elementy swojej propagandy mówiącej o wyższości Aryjczyków nad innymi. Poeta Cäsar Flaischlen twierdził, że czcionka gotycka jest najbardziej niemiecka z niemieckich…

Pod koniec 1941 roku nazwa na pieczątce nieznacznie się zmieniła na „Thonet-Mundus A.G.”. Dwuliterowy skrót oznacza Aktiengesellschaft, czyli z języka niemieckiego – spółka akcyjna (rodzaj spółki kapitałowej, której akcje są w obiegu i mogą je nabyć akcjonariusze). Warto zwrócić uwagę, że nawet po formalnym zakończeniu wojny w Europie (8-9 maja 1945 roku) przedsiębiorstwo nadal występowało pod nazwą Thonet-Mundus – w ostatnim wierszu jest data 11 czerwca 1945 r.

Pieczęcie z lat 1945 i 1946

Pieczęcie z roku 1946

Pieczęcie z lat 1946 i 1947

W 1948 roku sytuacja się zmieniła. Na początku czerwca na pieczęci widać nowe nazewnictwo – „Pod Zarządem Państwowym Polskie Fabryki Mebli S.A. THONET-MUNDUS”. Już 22 czerwca 1948 roku nazwa na pieczęci znów się zmienia, tym razem na: „Państwowa Fabryka Mebli Giętych Nr. 1 dawniej THONET-MUNDUS

Zapewne na początku 1949 roku (daty nieczytelne) pieczątka znów zaczęła wyglądać inaczej. Widniejąca na niej nazwa głosi: „ZJEDNOCZONE FABRYKI MEBLI GIĘTYCH Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione ZAKŁAD Nr. 1 – RADOMSKO”
(Chyba) na początku 1951 roku znów nastąpiła zmiana nazwy przedsiębiorstwa, tym razem na „RADOMSZCZAŃSKIE ZAKŁADY PRZEMYSŁU  DRZEWNEGO Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione”

Ta sama nazwa. Lata 1951 i 1952

Ta sama nazwa. 1952 rok

Ta sama nazwa. Lata 1952 1952, 1954

Warto na koniec dodać, że kontynuatorem tradycji tego zakładu (oraz jeszcze dwóch o tym samym profilu) jest znany nam wszystkim Fameg. Taka nazwa przedsiębiorstwa zaczęła funkcjonować w latach 50. Później wielokrotnie jeszcze Fameg zmieniał swoją nazwę, zmieniali się także właściciele oraz struktura, ale to już zupełnie inna historia.

50 razy oglądano od początku 50 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOferta edukacyjna ZSP nr 8
Następny artykułGospodarka odpadami komunalnymi – najnowsze zmiany