A A+ A++

Mieszkańcy Łukowa mogli obejrzeć plany dotyczące przebiegu obwodnicy miasta. Było to możliwe podczas konsultacji społecznych zorganizowanych przez inwestora, czyli lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tak zwana duża obwodnica Łukowa to inwestycja, która znalazła się w krajowym Programie Budowy 100 Obwodnic na lata 2020 – 2030. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie. We wrześniu ubiegłego roku wybrano firmę, której zlecono przygotowanie Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego z Elementami Koncepcji Programowej oraz Dokumentów Przetargowych do budowy tej obwodnicy. Po roku prac przystąpiono do konsultacji społecznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w poniedziałek, 26 września w Łukowskim Ośrodku Kultury. Projektanci przedstawili pięć wariantów przebiegu obwodnicy, która ma liczyć od 10 do 13 kilometrów i ma znajdować się po zachodniej stronie miasta. Połączy on dwie drogi krajowe 63 i 76. Patrząc od strony Siedlec obwodnica ma zaczynać się przed Gołaszynem, następnie przecinać m.in. ulice Zimna Woda, Łapiguz – czyli drogę 76, Poważe i Żelechowską, i kończyć się na drodze 63, na granicy miasta i gminy Łuków.

Na spotkaniu obecni byli głównie mieszkańcy tych ulic, przez które przebiegać będzie obwodnica. Najwięcej zastrzeżeń budziło przecięcie obwodnicy z ulicą Zimna Woda. Tam w jednym miejscu przecinają się wszystkie jej warianty i gdyby doszło do budowy, konieczne byłoby wyburzenie trzech posesji. Jak zapewniał na spotkaniu Przemysław Piszczek, dyrektor biura zajmującego się opracowaniem studium, przy wytaczaniu wariantów budowy obwodnicy starano się jak najmniej ingerować w istniejącą infrastrukturę.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy sugerowali aby wyznaczyć jeszcze jeden wariant, który omijałby ulicę Zimna Woda. Ich postulaty sprecyzował radny wojewódzki Ryszard Szczygieł. Przedstawił ropozycję aby obwodnica została „przesunięta” na teren gminy Łuków. Ten pomysł nazwano na spotkaniu wariantem społecznym i ma zostać wzięty pod uwagę podczas dalszych prac projektowych.

Jak podkreślał obecny na spotkaniu Mirosław Czech, dyrektor GDDKiA w Lublinie, były to jedynie konsultacje z mieszkańcami, na których miano podzielić się wiedzą z mieszkańcami oraz wysłuchać ich opinii i uwag. Tu żadne decyzje nie zapadły.

Teraz biuro projektowe czeka na wnioski do przedstawionych wariantów budowy obwodnicy. Można je składać do 10 października. Każdy wniosek – jak usłyszeliśmy na spotkaniu – będzie szczegółowo przeanalizowany. Warianty budowy obwodnicy zostaną też po raz kolejny przedstawione mieszkańcom. Ostatecznego wyboru dokona Generalna Dyrekcja. Kiedy to się stanie będzie czas na kolejny etap prac związany z wydaniem decyzji środowiskowej. Przed biurem projektowym i inwestorem jeszcze dużo pracy.

W poniedziałkowy wieczór w tej samej sprawie odbyło się również spotkanie w Gołaszynie, w gminie Łuków. O tym jak tam przebiegały konsultacje społeczne wkrótce również Państwa poinformujemy.

Zdjęcia zobaczysz TUTAJ.

AKup/MR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! Lisy na Pradze. Nie podchodźcie do nich! Cała Warszawa jest obszarem zagrożonym wścieklizną!
Następny artykułRadni Kleszczowa unieważniają uchwałę, decyzja komplikuje plany inwestycyjne PGE