A A+ A++

Za krótki peron na lubińskiej stacji sprawił, że PKP Intercity wyeliminowało nasze miasto z trasy jednego w popularnych wakacyjnych pociągów. Wiemy już, że długość peronu się nie zmieni i wszystko pozostaje w gestii przewoźnika.

Żeby pociągiem „Wolin” dojechać nad morze, będziemy musieli udać się do Legnicy i Głogowa, tam bowiem skład będzie się zatrzymywał. W Lubinie peron jest zbyt krótki, by zmieściły się przy nim wszystkie wagony „Wolina”. PKP Intercity wyjaśniło nam, że nie chce ryzykować bezpieczeństwem pasażerów, dlatego lubińska stacja wypadła z rozkładu jazdy tego pociągu.

Co na to PKP Polskie Linie Kolejowe, które odpowiadały za przebudowę stacji Lubin w ramach remontu biegnącej przez miasto linii kolejowej?

– Peron w Lubinie ma 200 metrów i został wybudowany zgodnie z przyjętym wariantem prac. Obecnie na stacji zatrzymuje się ponad czterdzieści pociągów, w tym dwanaście to pociągi dalekobieżne. Z Lubina można bezpośrednio dojechać do wielu miast m.in. Katowic, Krakowa, Przemyśla, Częstochowy, Radomia, Kielc, Szczecina, a także do Berlina, Ostrawy, Wiednia. W przypadku, gdy skład jest dłuższy niż peron, pociąg też może się zatrzymać na stacji. Wówczas obsługa pociągu informuje podróżnych, iż wsiadanie i wysiadanie odbywa się do i z wagonów zatrzymujących się obok peronu. Taką obsługę ma w Lubinie np. pociąg Nightjet do Wiednia, jeśli prowadzi wagony zatrzymujące się poza peronem – odpowiedział Bogdan Ząbek z zespołu prasowego PKP PLK.

Na pytanie, dlaczego projekt przebudowy stacji nie zakładał dłuższych peronów, odpowiedzi nie otrzymaliśmy. PKP PLK nie przewiduje też ich przebudowy: – Na stacji Lubin nadal będą wykorzystywane już wybudowane peron.

Jeśli zatem PKP Intercity nie zmieni swojego założenia i nie zdecyduje się wpuszczać pasażerów do długiego pociągu przez kilka wagonów przy peronie, lubinianie będą mogli jedynie robić zdjęcia szybko jadącego przez miasto „Wolina”. I liczyć na to, że podobnej decyzji przewoźnicy nie podejmą także w przypadku pozostałych dalekobieżnych pociągów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Oświęcim: Oświęcim. Zmarł Jan Tobiasz
Następny artykułZmiana kolejności szczepień – chorzy przewlekle priorytetowi