A A+ A++

Głogoczów: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Kto jeszcze pamięta Głogoczów z 1963 roku??

Panorama Głogoczowa z roku 1963. Powyższy widok z dzielnicy Jaworzna w kierunku centrum wsi, obecnego starodroża. Niegdyś drogi krajowej tzw. „zakopianki”, która przebiegała przez wieś, obok budynku szkolnego. Zwrócić uwagę trzeba, że obok dotychczasowego budynku szkolnego najokazalszym jest obiekt nowej szkoły 1000-latki.

Sięgając do historii wspomnę, że na zebraniu wiejskim w dniu 29 września 1957 r. ludność Głogoczowa uchwaliła przystąpienie do rozbudowy szkoły systemem gospodarczym. Tym samym 9 maja 1961 r. rozpoczęto budowę, a już 2 marca 1963 r. oddano do użytku (widoczne na zdjęciu) jedno skrzydło budynku. Następnie przystąpiono do rozbiórki starej części, a na jej miejscu powstało drugie skrzydło, które oddano do użytku 30 sierpnia 1964 r. Ponadto wkrótce przed budynkiem szkoły złożono ogród kwiatowy, zaś pomysłodawczynią tego projektu była nauczycielka Irena Kador.

Zwrócić należy uwagę na pierwszy (w dali po lewej stronie) jasny budynek to siedziba ówczesnej Gromadzkiej Rady Narodowej (GRN). Na ten czas stanowiącej organ władzy najniższego stopnia na wsi, która funkcjonowała od reformy reorganizującej administrację wiejską. Przeprowadzonej jesienią 1954 r. do momentu ich zniesienia z dniem 1 stycznia 1973 r. Od 1974 roku w budynku tym funkcjonuje Wiejski Dom Kultury.

Fotografia: Henryk Hermanowicz. Zdjęcie z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.


Jjeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDarmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Następny artykułNa stadionie widać już bieżnię