A A+ A++

W odpowiedzi na Państwa zapytania dotyczące szerszego spojrzenia na wspomnienia historyczne. Odpowiadamy z przyjemnością, bowiem i nam zależy by pokazać pamiątkowe zdjęcia całego naszego regionu. Podjęliśmy wyzwanie by obok Pereł Myślenic przedstawiać Perły Ziemi Myślenickiejczyli pamiątki dotyczące różnych miejscowości, postaci z powiatu myślenickiego.

Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Ziemi Myślenickiej okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Dziś zabieramy Państwa w podróż do Drogini z lat 60.

Widok ogólny wsi Droginia z końca lat 60. ubiegłego wieku. Wśród drzew z lewej strony – dwór drogiński z 1730 roku. Po prawej stronie kościół, z którego elementów po jego rozebraniu w latach 80. ubiegłego wieku wybudowano nową świątynię nad zalewem dobczyckim w drogińskim przysiółku Ratanice.

Cały widoczny teren został zalany wodami jeziora dobczyckiego. Wieś ta leżała na prawym brzegu Raby w połowie odległości między Dobczycami a Myślenicami. Przed 1986 r. do Banowic przesiedlono większość mieszkańców „starej Drogini”. Na przydzielonych im działkach budowlanych o powierzchni 12 arów każda, powstały nowe zabudowania o charakterze domków jednorodzinnych i wilii. Na rolnicze obejścia gospodarskie, a tym bardziej na przydomowe ogródki i sady nie wystarczyło już miejsca. Tak, więc chłopi drogińsko-banowiccy zamieszkali jakby na podmiejskim osiedlu willowym.

W 1986 r. Droginia znalazła się na dnie sztucznego jeziora dobczyckiego. Na północno – zachodnim skłonie pasma Ostrysza pozostały tylko niewielkie jej przysiółki i pojedyncze zagrody oraz w dolnym odcinku doliny Trzemeśnianki jeden obszerny przysiółek Banowice. Przysiółek ten przez kilka wieków stanowił oddzielną wieś.

Zdjęcie, którego autorem jest H. Hermanowicz pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Ziemi Myślenickiej 5/2020


Więcej na temat Drogini znajdziecie na stronach:

Stowarzyszenie Droginia dla pokoleń

https://www.facebook.com/Droginia


Chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu, subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Końskich znów otwarta
Następny artykułJak zmienia się mit Tyrmanda: od bikiniarza po autorytet moralny