A A+ A++

Myślenice: Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta.

Widok z dachu kościoła parafialnego parafii NNMP w Myślenicach w kierunku zachodnim z końca lat 20. lub początku lat 30. ubiegłego wieku.

Kształt domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych może zaskoczyć współczesne młode pokolenie. Dom koło domu, wzdłuż krętych oraz błotnistych wówczas ulic senatora Andrzeja Średniawskiego i 3-maja. Taka zabudowa trwa nadal, tylko budynki zmieniają swe kształty, są coraz piękniejsze a ulice coraz szersze i z chodnikami dla pieszych.

Spostrzegawczy obserwatorzy tego zdjęcia zwrócą zapewne uwagę na jeszcze jeden szczegół. Otóż bardzo wyraźnie jest widoczny zegar na wieży kościelnej. Po drugiej wojnie światowej, przez wiele lat nie było go w tym miejscu. W ostatnich latach zegar ponownie powrócił na swe dawne miejsce lecz już inny, nocą podświetlany. Można go podziwiać i usłyszeć jego bicie w ciągu dnia. W nocy cicho pracuje odmierzając upływający czas, pozwalając również na spokojny sen myśleniczanom do godziny 6.00 dnia następnego. Podobnie pracuje drugi myślenicki zegar z ratusza miejskiego, który do niedawna synchronicznie współpracował z zegarem z wieży kościelnej. Jednak od pewnego czasu nie gra już w południe swej pięknej melodii. Szkoda.

Zdjęcia nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego myśleniczanina Józefa Stanisława Błachuta.

Józef Błachut

Józef Błachut

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 50/45/2020


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakło nad Notecią: „Misiowy” konkurs rozstrzygnięty
Następny artykułEis dziękuje fanom za… milion po trzydziestce