A A+ A++

Gmina Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Podróż nadal wzdłuż potoku Bysinka, tym razem inne spojrzenie na ten sam wodny ciek przecinający Myślenice.

Przełom lat 20/30 ubiegłego wieku. Uregulowane koryto potoku Bysinka przepływającego przez centrum Myślenic. W dali myślenicki browar. Widoczny drewniany most nad Bysinką ułatwiał mieszkańcom przejazd w kierunku Zarabia.

Choć wiele już pisaliśmy o Bysince i Zarabiu, to warto przybliżyć raz jeszcze informacje o ważnej części Myślenic i o potoku, który miał znaczny wpływ na układ urbanistyczny Myślenic.

Bysinka to potok, dopływ Raby. Ma źródła na wysokości 540 – 550 m n.p.m. na północno-zachodnich stokach góry Sularzowej w Paśmie Babicy. Przepływa przez wieś Bysina oraz Myślenice.   Jego dolina tworzy naturalną granicę między Beskidem Makowskim (południowe zbocza doliny Bysinki należące do Pasma Babicy) a Pogórzem Wielickim (północne zbocza doliny Bysinki należące do Pasma Barnasiówki). Zasilana jest kilkoma potokami spływającymi z tych pasm, największy jest Potok Satiana mający źródła na południowo-zachodnich stokach Barnasiówki. Bysinka spływa we wschodnim kierunku i uchodzi do Raby w Myślenicach.  Ujście Bysinki wyznacza granicę pomiędzy górnym a środkowym biegiem Raby. Powierzchnia zlewni wynosi 13,4 km².

Bysinka wpłynęła na kształt urbanistyczny Myślenic. Układ rynkowy miasta został zbudowany na jej brzegu. Wzdłuż niej rozwijała się również Górna Wieś (obecnie Górne Przedmieście).

Dolina Bysinki, Pasmo Babicy i Barnasiówki z góry Chełm w Myślenicach.

Dolina Bysinki, Pasmo Babicy i Barnasiówki z góry Chełm w Myślenicach, źródło: www. wikipedia.org

Zarabie to ważna część miasta Myślenice, położona jest na prawym brzegu Raby czyli za Rabą. Pełni od dawien dawna funkcje letniskowe i wypoczynkowe m.in. dla mieszkańców Myślenic i pobliskiego Krakowa. Swój rozkwit datuje na lata po I wojnie światowej wówczas na Zarabiu wybudowano liczne wille i pensjonaty, a także jaz na rzece było to w 1921 roku, co umożliwiło kąpiele i uprawianie sportów wodnych. W 1989 oddano do użytku wyciąg krzesełkowy na górę Chełm. Aktualnie na Zarabiu znajduje się znacznie więcej atrakcji, które sprawić mają powrót tej części miasta do lat swej świetności.

Zdjęcie archiwalne, którego autorem jest Emil Kubala pochodzi z prywatnego archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.

Perły Myślenic 91/38/2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: 43 lata temu Karol Wojtyła został papieżem
Następny artykułCo w ten weekend? Kalendarz imprez i wystaw, które warto odwiedzić