A A+ A++

Myślenice: Ponieważ ocalenie od zapomnienia to jeden z celów działania Myślenice iTV, dlatego z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu kolejny artykuł z serii Perły Myślenic czyli archiwalne Myślenice okiem i piórem Józefa Stanisława Błachuta. Myślenice Wielki Czwartek w 1932. Dzieci z kołatkami ręcznymi oraz w formie wózka, przy kościele parafialnym pod wezwaniem NNMP w Myślenicach.

Budynek w tle to nieistniejący już magazyn przy ulicy Królowej Jadwigi, tuż za ogrodzeniem kościelnym. Kołatka to drewniany instrument muzyczny wydający przy potrząsaniu charakterystyczne dźwięki. Składa się z deseczki osadzonej na rączce oraz zamocowanego na zawiasie młotka, który uderzając w deseczkę wydaje klekoczący dźwięk. Na prezentowanym zdjęciu możemy podziwiać również kołatki w formie wózka.

Drewniane kołatki, w okresie Triduum Paschalnego, od hymnu „Gloria” (Chwała na wysokości) w czasie mszy w Wielki Czwartek, podczas którego biją wszystkie znajdujące się w kościele dzwony, aż do tego samego hymnu Wigilii Paschalnej, podczas liturgii zastępują milczące w tym czasie dzwony.

Zdjęcia nieznanego autora z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta.

blachut jozef

Józef Stanisław Błachut – rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz losów ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic

Perły Myślenic 67/14/2021


Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z naszego regionu subskrybuj nasz kanał:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo ona wspiera Karola Świderskiego! Oto jego żona Martyna. Wideo
Następny artykułJak szybko i zdrowo przygotować Święta Wielkanocne przy użyciu Thermomixa