A A+ A++

Dobrze, że ta niezwykła kobieta jest dzisiaj przypomniana w Polsce. Zasłużona w dziele powojennego przybliżania się polsko-niemieckiego od lat 60., a już zwłaszcza w ostatnich 30 latach.

Najpełniej to poszukiwanie dwustronnej przyjaźni symbolizuje gest pojednania wykonany 12 listopada 1989 r. przez kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej k. Świdnicy. On zamykał wieloletnią drogę porozumiewania się, ale też otworzył nową współczesność i współobecność obu państw w Europie, co – niestety – bywa czasami trudne, i to raczej z winy polskiej polityki.

Hrabina Marion Dönhoff była wcześniej dobrze u nas znana za sprawą swoich książek wspomnieniowych, w których opowiadała dzieje swojej arystokratycznej rodziny z Prus Wschodnich, dramatyczne zdarzenia wojenne, zakończone pospiesznym opuszczeniem stron ojczystych tuż przed wejściem Armii Czerwonej i przeniesieniem się ostatecznie do Hamburga.

Polityka
26.2021

(3318) z dnia 22.06.2021;
Kultura;
s. 90

Oryginalny tytuł tekstu: “Drugie życie hrabiny”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWschód Kultury – Inne Brzmienia 2021 | Lubelska nadzieja
Następny artykułCichanouskaja ostrzegła UE, że Łukaszenka chce przehandlować więźniów politycznych za zniesienie sankcji