A A+ A++

Parki narodowe w Małopolsce – sześć niezwykłych miejsc

Na terenie województwa małopolskiego znajduje się sześć parków narodowych. Są to:

  • Tatrzański Park Narodowy,
  • Pieniński Park Narodowy, 
  • Babiogórski Park Narodowy, 
  • Gorczański Park Narodowy,
  • Magurski Park Narodowy,
  • Ojcowski Park Narodowy.

Parki narodowe na Podlasiu. Najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Tatrzański Park Narodowy

Prawdopodobnie jeden z najsłynniejszych nie tylko w tym regionie, lecz także w całej Polsce. Miłośnicy Tatr z pewnością świetnie znają jego zakątki. Park obejmuje obszar najwyższych polskich gór. Jego odpowiednikiem po słowackiej stronie jest TANAP.

Tatrzański Park Narodowy jest domem dla licznych gatunków zwierząt. Żyją tam niedźwiedzie, kozice, świstaki, sarny, jelenie szlachetne, rysie czy łasice. Obszar jest także bardzo bogaty pod względem roślinności. W 1993 roku park został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Turyści, którzy odwiedzają TPN, chętnie wybierają się na wycieczki nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów Polskich czy na Giewont oraz Kasprowy Wierch, na który można wjechać również kolejką. Na terenie parku działa wiele schronisk turystycznych. Ratownictwem w rejonie Tatr zajmuje się Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Pieniński Park Narodowy

Utworzony w czerwcu 1932 roku, co czyni go pierwszym parkiem narodowym w Polsce. Chroni przede wszystkim cenne obszary krajobrazowe i przyrodnicze Pienin Właściwych, w tym Masyw Trzech Koron, których charakterystyczny kształt z pewnością kojarzycie.

Pieniński Park Narodowy przecinają liczne szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i narciarskie. Jest również słynący ze spływów przełomem Dunajca szlak wodny (sezon flisacki trwa do końca października). W parku wyszczególniono również szlaki dla osób niepełnosprawnych oraz poruszających się z wózkiem dziecięcym. Z przebiegiem wszystkich tras można zapoznać się na oficjalnej stronie PPN.

Jedną z atrakcji na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, którą warto zobaczyć, jest zamek w Czorsztynie. Z tarasów górnej części twierdzy można podziwiać rozległe krajobrazy na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z kolei z baszty Baranowskiego widać Podhale, Gorce oraz fragment Pienin Czorsztyńskich.

Niedaleko, choć już nie na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, znajduje się też inny zamek – w Niedzicy. Administruje nim Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

Zobacz wideo Czorsztyn, Pieniny i tama w Niedzicy. Taki widok musisz zobaczyć choć raz

Babiogórski Park Narodowy

Administracyjnie leży na terenie trzech gmin: Zawoja, Lipnica Wielka oraz Jabłonka. Park chroni i dba o zachowanie różnorodności biologicznej, przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych Babiej Góry. Babia Góra znajduje się w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim.

Dla turystów z pewnością najbardziej atrakcyjny będzie najwyższy szczyt Babiej Góry, czyli Diablak. Warto się na niego wspiąć, żeby na własne oczy przekonać się, jak piękne widoki się z niego rozciągają.

Turyści mogą korzystać też z szeregu innych oznaczonych szlaków pieszych. Na terenie parku wyznaczone zostały również trzy szlaki narciarskie. Z kolei ci, którzy chcą bliżej poznać niepowtarzalne walory przyrodnicze Babiogórskiego Parku Narodowego, powinni wybrać się na wycieczkę ścieżkami edukacyjnymi – jest ich sześć. Po drodze zapoznacie się nie tylko z przyrodą, lecz także kulturą i tradycją regionu oraz architekturą pobliskich wsi. 

Zamek w ChęcinachGdzie na weekend w listopadzie? Wybraliśmy sześć miejsc na relaks w Polsce

Gorczański Park Narodowy

Utworzony, aby chronić centralną część Gorców. Jednym z najważniejszych walorów tego obszaru są polany reglowe, które powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Na terenie parku występują rzadkie gatunki ptaków, np.: głuszec, dzięcioł białogrzbiety, sóweczka i puszczyk uralski. Dzięki temu został włączony do sieci Natura 2000.

Na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego wytyczono szereg szlaków do turystyki pieszej oraz narciarskiej. Nie brakuje również szlaków konnych oraz rowerowych. Cały wykaz znajduje się na oficjalnej stronie parku. Szlaki prowadzą m.in. na Turbacz i schronisku pod Turbaczem, Stare Wierchy, Przełęcz Borek czy Kudłoń.

Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista.

ZalipieCiekawe miejsca w Małopolsce – wieże widokowe, trasy rowerowe, rezerwaty przyrody i jeziora

Magurski Park Narodowy

Tylko częściowo położony w województwie małopolskim (północno-zachodni fragment), w większości znajduje się w woj. podkarpackim. Obejmuje centralną część Beskidu Niskiego. 

Park jest pełen szlaków: pieszych, konnych, rowerowych, w jego obrębie przebiega też Szlak Architektury Drewnianej. Można zobaczyć tam m.in. cerkiew w Kotani czy w Bartnem. Magurski Park Narodowy może się również pochwalić kilkoma ścieżkami przyrodniczymi.

Ojcowski Park Narodowy

Położony jest kilkanaście kilometrów od Krakowa. Wizytę w nim możecie więc połączyć ze zwiedzaniem dawnej stolicy Polski. Lub na odwrót.

Park pełen jest interesujących obiektów i atrakcji. Jedną z nich jest Kaplica “Na Wodzie”, która znajduje się nad potokiem na betonowych podporach. Dlaczego w takim miejscu? Miało to związek z zarządzeniem cara Mikołaja II. Zakazywało budowania obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, dlatego, żeby obejść przepis, świątynię postawiono “na wodzie”.

Nie możecie pominąć też dwóch wspaniałych zamków – w Ojcowie oraz Pieskowej Skały. Oba znajdują się na słynnym Szlaku Orlich Gniazd, który biegnie przez województwa małopolskie i śląskie i skupia na swojej trasie zamki oraz ich ruiny budowane na trudno dostępnych szczytach i wzniesieniach pośród wapiennych skał. Niegdyś stanowiły system obronny.

Ponadto przez park przebiega kilka szlaków turystycznych, które łączą ze sobą najważniejsze obiekty i atrakcje. Z ich dokładnym przebiegiem możecie zapoznać się na oficjalnej stronie OPN.

Parki narodowe w Małopolsce z pewnością zachwycą każdego, kto się w nich zjawi. Rzadkie gatunki zwierząt, unikatowa roślinność i malownicze szczyty sprawią, że zapamiętacie wizytę w nich na długo.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar w Hucie Żabiowolskiej
Następny artykułRanking WTA: Świątek wciąż na 17. miejscu. W czołówce bez zmian