A A+ A++

W czwartek, 8 kwietnia, Park Śląski poinformował, że niebawem ruszy kolejny etap renowacji parkowych rzeźb. Tym razem dzięki pracy konserwatorów świetność odzyska rzeźba przedstawiająca „Górników”. Monument ten stworzył w 1965 roku Marian Wnuk.


Obecnie rzeźba „Górnicy” znajduje się przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka, przy ogrodzeniu Stadionu Śląskiego. Niebawem jednak się to zmieni. 

– Po zakończeniu prac „Górnicy” będą usytuowani na środku promenady gen. Jerzego Ziętka, w okolicach stacji kolejki linowej Elki „ Wesołe Miasteczko” – informują przedstawiciele Parku Śląskiego.

Co ciekawe, na bieżąco będzie można podglądać postępy w realizowanych pracach, bowiem renowacja będzie prowadzona przez konserwatorów zabytków w miejscu obecnej lokalizacji rzeźby.

Pozwolenie na renowację wydano jesienią

W październiku prezydent Chorzowa wydał pozwolenie na przeprowadzenie renowacji rzeźby zgodnie z programem prac konserwatorskich opracowanym przez konserwatora dzieł sztuki Aleksandra Harkawego. Następnie w drodze przetargu wyłoniono wykonawcę inwestycji, a 6 kwietnia opublikowano informację dotyczące wyboru najkorzystniejszej oferty. Zamawiający podkreślił, że zamierza przeznaczyć na realizację zadania polegającego na przeprowadzeniu prac konserwatorskich i przeniesienie rzeźby „Górnicy” – 143 118,45 zł brutto. Najlepszą ofertę złożył Okoń Leonard Studio Artystyczno-Konserwatorskie z Bydgoszczy, proponując nieco ponad 98 tys. zł i to ta firma zajmie się rewitalizacją „Górników”.

Trwa modernizacja Parku Śląskiego

Przypomnijmy, że modernizacja Parku Śląskiego obejmuje m.in. prace konserwatorskie rzeźb mieszczących się na terenie Parku; „Totem” Józefa Trenarowskiego oraz rzeźby Anny Dębskiej; „Wilki”, „Łanie” i „Perkoz”. Jak informują przedstawiciele inwestora, inwestycję szacowaną na łączną kwotę 180 261,42 złotych zrealizuje Konsorcjum: „Rozeta” Konserwacja zabytków Katarzyna Sułkowska (lider) oraz Talent Gabriela Polewska-Pietrasiewicz. Umowa na realizację przedsięwzięcia została podpisana już kilka miesięcy temu.

Z dokumentów przetargowych wynika też, że prace konserwatorskie obejmą także rzeźby takie jak:

  • „Płetwonurek” (planowana kwota przeznaczona przez miasto 48 205,50 zł),
  • „Zakochani II” (68 503,56 zł),
  • „Symbioza” (58 867,70 zł),
  • „Matka z dzieckiem” (20 446,70 zł),
  • „Kozice” i „Jelonki” (48 357,38 zł).

Rewitalizację rzeźb już rozpoczęto

Do tej pory udało się odnowić już kilka rzeźb. Jedną z najsłynniejszych jest Karolinka, czyli dzieło Leopolda Trybowskiego. Jej prototyp powstał podczas I Pleneru Galerii Rzeźby Śląskiej w 1963 roku, a w 1965 roku rzeźba stanęła przy głównym wejściu do Parku Śląskiego, obok alei prowadzącej do Stadionu Śląskiego. Przedstawia kobietę w wianku, z uniesionymi rękami, w których trzyma chustę.

Z kolei w styczniu tego roku informowaliśmy na łamach portalu, że Park Śląski przymierza się do zrekonstruowania rzeźby „Dwie Góralki”, dzieła Jerzego Egona Kwiatkowskiego, znanego rzeźbiarza pochodzącego z Górnego Śląska. Można ją było podziwiać w Galerii Rzeźby Śląskiej, w pobliżu restauracji Łania, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Z biegiem lat coraz bardziej niszczała. Niestety, do dziś po dwóch postaciach kobiecych zostały jedynie buty. Władze WPKiW szukają zdjęć, na podstawie których można odtworzyć wyjątkową rzeźbę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie tylko wirus winny opieszałości w sądach
Następny artykułLEGIONOWSKI. Kwalifikacja wojskowa przesunięta