A A+ A++

Dlaczego warto odwiedzić Park Śląski?

Park Śląski to zielony obszar, który formalnie leży w Chorzowie, co sprawia wrażenie, że mieszkańcy Siemianowic i Katowic są od niego znacznie oddaleni. Jednak w praktyce ten park jest położony zaledwie o jedną ulicę od tych dwóch wspomnianych miejscowości.

Park dawniej był znany pod nazwą Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku. Biorąc pod uwagę powierzchnię, która wynosi aż 535 ha, plasuje się wśród największych parków w Europie. Spacerując po wspaniałych ścieżkach trudno sobie wyobrazić, że wcześniej w latach 50. ubiegłego wieku na tym terenie było wysypisko śmieci.

To miejsce, do którego ludzie chętnie przychodzą pospacerować i pojeździć na rowerze. Na terenie występują liczne atrakcje, takie jak place zabaw czy boiska do różnych dyscyplin sportowych. Na uwagę zasługuje również różnorodna zieleń, która sprawia, że osoby szukające azylu od miejskiego stylu życia właśnie w Parku Śląskim znajdą to, czego szukają.

Idealne miejsce do spacerowania

Odwiedzając Katowice, nie można nie wykorzystać okazji do zobaczenia, choć paru atrakcji. Wiele osób zamiast przesiadywać w kawiarniach, woli spokojnie pospacerować i cieszyć się pogodą, szczególnie w okresie letnim. Park Śląski będzie zatem świetną propozycją.

Ogromny teren sprawia, że parku nie sposób przejść w kilka godzin – potrzeba na to naprawdę całego dnia. Wchodząc na teren parku, z pewnością dostrzeżemy wielu ludzi, a przyczyną jest świetna lokalizacja. Do parku mają blisko zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy, jak np. ci, zamieszkujący osiedle wybudowane w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju – MDR. Katowice jako miasto ma świetną strukturę miejską, dzięki temu w promieniu kilku kilometrów możemy zobaczyć najciekawsze atrakcje. 

Park Śląski – historia

Park powstał w latach 50. za sprawą przyjęcia uchwały przez Wojewódzką Radę Narodową. Po wykonaniu projektu budowa ruszyła w lipcu 1951 roku. Wcześniej na tym terenie było wysypisko śmieci, bagna oraz hałdy pogórniczych odpadów.

Park Śląski obecnie stanowi symbol pomyślnego procesu przywrócenia środowiska naturalnego na terenie po działalności przemysłowej. Sukces odbył się dzięki zaangażowaniu wielu osobom z różnych środowisk.

W przedsięwzięcie był zaangażowany między innymi architekt prof. Władysław Niemirski, a także ogrodnicy i architekci krajobrazu. Projekt opierał się na dwóch osiach. Pierwsza część parku była przeznaczona dla osób aktywnych fizycznie, a druga część dla osób, chcących pospacerować i odpoczywać wśród porastającej zieleni. Taki podział obowiązuje do dzisiaj. Park Śląski jest zatem efektem przemyślanego projektu, który został stworzony przez profesjonalistów, chcących zmienić Katowice na lepsze miasto.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrołęka: Najpierw ukradł rower, a później na nim jechał przez miasto. Został zatrzymany przez ostrołęckich policjantów
Następny artykułPodsumowanie i wyniki wszystkich wtorkowych spotkań Ligi Mistrzów. Szalony mecz na Old Trafford. Galata ograła United [WIDEO]