A A+ A++

W Smotryszowie znajdował się kiedyś okazały dwór, wybudowany w 1880 roku. Dziś nie ma już po nim śladu. Pamiętam, że jeszcze około 2014 lub 2015 roku na wzgórzu, za parkowymi drzewami znajdowały się szczątki tego dworu. Dziś pozostały jedynie drzewa w założeniu parkowym. W wojewódzkim rejestrze i ewidencji zabytków park dworki znajduje się pod numerem 324 z dnia 31 sierpnia 1983 roku. Teren jest własnością prywatną.

Nieistniejący już budynek miał styl renesansowy. Taras zwrócony był w kierunku parku (a więc również w kierunku drogi przechodzącej przez wieś). Wejście główne znajdowało się na osi budynku, parter był ozdobny. Majątek był dzierżawiony przez Józefa Stokowskiego, później przez Zygmunta Kamockiego. Od 1935 roku właścicielem był Ksawery Święcicki. Przed wybuchem drugiej wojny światowej folwark obejmował 135 hektarów. Po wojnie w dworze mieściła się szkoła, a potem mieszkania prywatne.

Nie mam niestety żadnych zdjęć dworu (nawet upadającego). Jeśli ktoś z Czytelników dysponuje jakimiś informacjami, materiałami lub zdjęciami – proszę o kontakt.

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek


35 razy oglądano od początku 7 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułĆwicz w domu, odżywiaj się zdrowo i nie przesadzaj ze świątecznym jedzeniem
Następny artykuł“Dziennik zarazy”: Wielka Sobota