A A+ A++

Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Park linowy na osiedlu Gądki został oddany do użytku w 2012 r. Inwestycja powstała w ramach realizacji projektu pn. “Rewitalizacja otwartych przestrzeni rekreacyjnych Miasta Jasła”. W wyniku wieloletniej eksploatacji poszczególne elementy konstrukcji trzech tras, z których składa się park wymagają obecnie gruntownej modernizacji. Okazuje się, że przed określeniem szczegółowego zakresu prac modernizacyjnych konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej drzew, które w pewnym sensie stanowią integralną część parku.

Trasy parku zostały zaprojektowane a następnie zamontowane na drzewostanie, który znajdował się wówczas na tym terenie. Przed rozpoczęciem każdego sezonu wszystkie trasy przechodzą przegląd techniczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie ujawnić ewentualne uszkodzenia elementów trasy, czy też drzew. Na podstawie wyników przeglądu zlecane są prace naprawcze i remontowe, czym zajmują się wyspecjalizowane podmioty oraz firmy. Przeglądom podlega też wyposażenie alpinistyczne, z którego korzystają użytkownicy parku linowego. W tym roku upłynął okres ważności, a zatem okres, w którym można używać tego sprzętu. Stąd też wymaga on wymiany na nowy. Wynika to z określonych przepisów – wyjaśnia Roman Stygar, zastępca dyrektora MOSiR i kierownik zespołu obiektów sportowych.

Konieczność wymiany sprzętu alpinistycznego na nowy to tylko jedno ze zmartwień pracowników MOSiR-u. Kolejnym jest kondycja drzew, po których biegną ścieżki parku. Wątpliwości w tej materii pojawiły się w styczniu bieżącego roku. Aby je rozwiać zlecono przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej drzew. Ma ona zostać przygotowana do 24 marca br. Od jej wyników zależeć będą kolejne decyzje w sprawie planowanej modernizacji parku. – Jeżeli okaże się, że wszystkie drzewa spełniają normy i mogą być ostoją elementów parku linowego, to przestąpimy do modernizacji. Jeżeli jednak pokaże, że drzewa te nie nadają się do tego, żeby mogły przebiegać po nich ścieżki, może być tak, że konieczna będzie modyfikacja przebiegu tras, w oparciu o drzewa, które mogą temu służyć. Przy okazji chcielibyśmy zmodyfikować trasy tak, żeby mogły korzystać z nich młodsze dzieci – tłumaczy Roman Stygar. Dodaje przy tym, że każda z decyzji dotyczących modernizacji parku podyktowana jest troską o bezpieczeństwo użytkowników obiektu.  

Zmiana zakresu prac modernizacyjnych może sprawić, że środki finansowe, jakie MOSiR zabezpieczył na te cel, mogą okazać się niewystarczające. Pierwotnie, na modernizację planowano wydać kwotę 160 tys. zł.

MD

Napisany dnia: 18.03.2023, 14:39

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTsimafei Zhukouski: Mieliśmy swoje szanse
Następny artykułRolnicy wygwizdali ministra. PSL chce dymisji Kowalczyka