A A+ A++

Protest przeciwko planom utworzenia parku krajobrazowego doliny Świsłoczy, w gminach Krynki. Michałowo i Gródek zorganizowała dziś przed Urzędem Marszałkowskim w Białymstoku grupa mieszkańców. – Przyjezdna ludność, która się osiedliła wokół Kruszynian zaczyna mieć pretensję co do funkcjonowania rolnictwa jako takiego. Zaczyna im przeszkadzać nasza praca, szczególnie teraz, kiedy mamy wytężony okres żniw – powiedział nam Jacek Słoma, jeden z protestujących.

W pobliżu Kruszynian miałyby powstać kurniki. W marcu tego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wydał pozytywną opinię w sprawie realizacji inwestycji. Następnym etapem miało być przeprowadzenie postępowania o wydanie decyzji  o środowiskowych uwarunkowaniach przez burmistrz Krynek.

Decyzja jest w trakcie opracowywania. Zapewne do końca lipca będzie ona wydana – powiedziała Jolanta Gudalewska.

O powstrzymanie budowy kurników zabiegają mieszkańcy Kruszynian utrzymujący się z turystyki, w tym też miejscowi Tatarzy. Kilka miesięcy temu zrodził się pomysł stworzenia parku kulturowego lub krajobrazowego, który będzie obejmować Kruszyniany. W Kruszynianach znajduje się zabytkowy meczet i mizar. W akcję protestacyjną przeciwko budowie kurników włączyli się m.in. celebryci, turyści z całej Polski, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin czy podlaska konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz.

Decyzja o powstaniu parku krajobrazowego jest w kompetencji samorządu województwa podlaskiego. Na stronie wuoz.bialystok.pl można przeczytać, że Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego jest w trakcie gromadzenia dokumentacji dotyczącej zasadności utworzenia takiego parku. Zapytaliśmy Jolantę Gudalewską co władze gminne sądzą o tym pomyśle.

Na tym etapie nie będę wyrażała opinii, to jest kompetencja Rady Miejskiej w Krynkach. To ona będzie ewentualnie, jeżeli wpłynie taki projekt, taką inicjatywę uzgadniała. Niemniej jednak chciałabym, aby mieszkańcy w tej kwestii się wypowiedzieli – czy to w formie szerokiej konsultacji, a być może i w formie referendum na terenie gminy. Konsultacje powinny się odbyć w taki sposób, aby była możliwość dotarcia praktycznie do wszystkich mieszkańców gminy – tłumaczy burmistrz Krynek. – Będę zwolennikiem tego, aby decyzja rady była budowana na podstawie wypowiedzi i decyzji naszych mieszkańców.

Nie wszyscy są zwolennikami utworzenia parku krajobrazowego na terenie gminy Krynki. Dzisiaj pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa środowiska mieszkańców z tego regionu.

Jesteśmy przeciwni utworzeniu parku w takiej formie ze względu na to, że wyznaczamy sobie nowe ramy prawne, które będą ograniczały, już i tak utrudnione funkcjonowanie różnych branż – od rolnictwa, poprzez przedsiębiorców, a kończąc na zwykłych mieszkańcach. Znamy „dobrodziejstwo” życia pod konserwatorem zabytków – w Krynkach, Kruszynianach, gdzie za każdym razem trzeba występować o zgodę, konsultować i uzgadniać chociażby zmianę pokrycia dachowego. Wydaje nam się, że obciążanie się dodatkowymi formami prawnymi, które niosą ze sobą ograniczenia, są bezsensowne. Należy podkreślić, że sprzeciwiamy się naciskom z Warszawy czy polityków, którzy próbują wywierać wpływ na lokalną społeczność i próbują ją skłócać, wpływać na decyzyjność rad gmin, wójtów, burmistrzów. Wydaje nam się, że tak poważne zobowiązanie, które będzie rzutować na pokolenia nie może być tworzone w atmosferze emocji. Zauważamy, że obszar parku, który miałby zajmować 30 tysięcy hektarów jest rzeczą nie do pomyślenia – tłumaczy Jacek Słoma. jeden z inicjatorów protestu. – Tutaj nie chodzi o kurnik jako taki. Tutaj chodzi o codzienne życie i funkcjonowanie w naszej społeczności. Już przyjezdna ludność, która się osiedliła wokół Kruszynian zaczyna mieć pretensję co do funkcjonowania rolnictwa jako takiego. Zaczyna im przeszkadzać nasza praca, szczególnie teraz, kiedy mamy wytężony okres żniw. Na dzień dzisiejszy problemem są kurniki, jutro tym problemem będą silosy zbożowe, potem będzie praca rolnika jako taka. 

CZYTAJ TEŻ: Zielone światło dla budowy kurników w Kruszynianach 

(or)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy spadną ceny paliw? Kierowcom nie będzie do śmiechu
Następny artykułNASZ NEWS. Mocna odpowiedź Czarnka na list z Brukseli