A A+ A++

Dziś Kościół obchodzi Święto Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Jest to święto patronalne parafii w Tarle w dekanacie czemiernickim.

Maryję od dawna tytułowano „Matką Kościoła”. Pośród tych, którzy używali tego terminu, byli także papieże – Leon XIII i Jan XXIII. Oficjalnie ten tytuł ustanowiony został stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1971 roku. Poważny wkład w to mieli polscy biskupi, zwłaszcza prymas Stefan Wyszyński, który miał wielkie nabożeństwo do Matki Bożej i uważał, że powinno się oficjalnie ustanowić tytuł Matki Kościół. Wygłosił wielką mowę w tej sprawie podczas Soboru Watykańskiego II w 1964 roku. Były pewne wątpliwości od strony teologicznej, ale udało się je rozwiać. W 1968 roku papież Paweł VI. potwierdził swoje orzeczenie o Matce Kościoła w Wyznaniu Wiary, w tzw. Credo Pawłowym. Episkopat Polski włączył wówczas do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie: „Matko Kościoła, módl się za nami”. Święto Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła ustanowione zostało przez polski Episkopat w 1971 roku. Jest to święto tylko lokalne, tylko w polskim Kościele, ale oficjalnie zatwierdzone przez papieża. Święto to przypada w poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli w tym roku 1 VI.

Jest to święto patronalne parafii w Tarle. Parafia ta należy do archidiecezji lubelskiej, dekanatu czemiernickiego. Tarło znajduje się w powiecie lubartowskim, gminie Niedźwiada. Do lat 80. należała do parafii św. Anny w Lubartowie. Wieś jest jednak oddalona od Lubartowa aż o 9 kilometrów, co stanowiło spore utrudnienie dla wiernych.

W 1980 r. mieszkańcy Tarła zbudowali kaplicę. Zrobili to nieoficjalnie, gdyż był to okres komunizmu, kiedy to nie pozwalano na budowy nowych kościołów. Pierwsza Msza Święta odprawiona została w czerwcu przez przybyłego z Lubartowa księdza Jana Świcia.

Po fakcie miejscowe władze w końcu zorientowały się, co się dzieje. Zabroniły wykonania prac wykończeniowych, próbowały ustalić „prowodyrów” i straszyły mieszkańców wsi. Ci twardo odpowiadali, że wszyscy zgodnie byli zwolennikami budowy i wszyscy mieli swój wkład. Zamierzano też skonfiskować niewykończony jeszcze budynek i przeznaczyć na inne cele. Miejscowe organizacje społeczne (Spółdzielnia Kółek Rolniczych, Koło Gospodyń Wiejskich, Szkoła Podstawowa) wykazały się jednak solidarnością i odmówiły jego przejęcia

Niedługo po tym nastała fala strajków 1980 roku, co przyczyniło się do odpuszczenia sprawy, choć były jeszcze w następnych latach przypadki nękania osób podejrzewanych o aktywniejszą rolę.

„Karnawał Solidarności” sprawił, że nie tylko kaplica nie była już zagrożona, ale udało się jeszcze dobudować do niej salę katechetyczną.

W 1982 r. oficjalnym opiekunem kaplicy w Tarle, a także drugiej kaplicy w pobliskiej Niedźwiadzie, został ksiądz Kazimierz Staniak. W maju tego roku po raz pierwszy w Tarle odbyła się Pierwsza Komunia dzieci z miejscowości. Zaczęły się też dyskusje odnośnie przynależności kaplicy. Otóż zamierzano ją przyłączyć do nowo tworzonej parafii w sąsiedniej Niedźwiadzie. Mieszkańcy woleli jednak pozostać w parafii św. Anny w Lubartowie.

W 1984 r. pojawił się pomysł, by wybudować już nie kaplicę, ale kościół. Nie wszyscy parafianie byli zwolennikami tej idei. Mimo to zaczęto zbierać pieniądze i materiały budowlane. W tym samym roku władze kościelne ogłosiły utworzenie ośrodka duszpasterskiego obejmującego Tarło i Niedźwiadę. W następnych latach kaplica funkcjonowała, a zarazem powoli posuwała się naprzód budowa kościoła.

W 1989 r. budowa był już na tyle zaawansowana, że biskup lubelski Bolesław Pylak 11 VII tego roku oficjalnie ustanowił nową parafię pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Pierwszym proboszczem został ksiądz Wojciech Hałys. Należy ona do dekanatu czemiernickiego.

W roku 1990 założony został cmentarz parafialny.

Do parafii w Tarle należą: Tarło, Tarło Kolonia oraz Górka Lubartowska. W tej ostatniej miejscowości znajduje się kaplica dojazdowa.

Zdjęcia: Justyna Kurowska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus we Włoszech. “Mówili, że to nowa choroba, co zabija ludzi w Chinach”
Następny artykułZwrócił 30-latkowi uwagę, że pies biega bez smyczy, dostał cios nożem w brzuch