A A+ A++
Paprocany…

Ludzie, którzy mają jakąś pasję, są szczęśliwsi. Tak uważa również Jerzy Oberski, prezes Fundacji Żeglarskiej „Dar Śląska”, Dla niego pasją stało się żeglarstwo, z którym zetknął się w 170. Harcerskiej Drużynie Wodnej im. Leonida Teligi, działającej przy TSM Oskard. I ta przygoda trwa do dziś.

– Zainteresowanie żeglarstwem jest olbrzymie, a nastąpiło to w momencie, kiedy wstąpiliśmy do Unii Europejskiej i kiedy przed naszymi żeglarzami otwarły się akweny na całym świecie – mówi Jerzy Oberski. – Kiedyś szkoliłem 12-15 żeglarzy rocznie, teraz w ramach naszej fundacji kursy kończy ponad 120 osób! Mamy kilkunastu instruktorów, jest menadżer, który zajmuje się sprzętem, co roku, przynajmniej raz w miesiącu organizujemy w Paprocanach regaty. To także dla mnie powód do satysfakcji, bo udało mi się pozyskać i wyszkolić wielu tyszan, dla których żeglarstwo stało się wyjątkowym hobby.

Jezioro Paprocańskie, gdzie za dwa lata żeglarze przeniosą się do nowej mariny, jest dla Jerzego Oberskiego ulubionym miejscem wypoczynku i żeglowania. – Nie mam ambicji kapitańskich, czy uczestniczenia w dalekich rejsach. Pływałem po Morzu Północnym, Bałtyku, czy Adriatyku, ale jeśli wyjeżdżam na rejs, to jako członek załogi, bo jadę na wypoczynek, a nie na pełnienie służby, z czym wiąże się trudny obowiązek odpowiadania za innych. Uprawiam żeglarstwo w trzech wymiarach: rozrywkowym, sportowym i szkoleniowym, a do tego wystarczy mi Jezioro Paprocańskie. Dla mnie jest ono niczym trzy oceany: w okolicach zameczku w Promnicach jest Ocean Indyjski, przy Klubie Abstynenta jest Ocean Spokojny, a przy Rybaczówce – Ocean Atlantycki.

Fundacja Żeglarskiej „Dar Śląska” powstała przypadkowo… – Kiedyś na kurs zapisało się kilka osób z browaru, w tym pracujący tam Maciej Płonka. Jak się okazało, jego wujkiem był legendarny kapitan Henryk Jaskuła, który samotnie opłynął świat i zawsze, kiedy spotykałem się z Maćkiem, rozmawialiśmy o kapitanie Jaskule. Interesował mnie zwłaszcza jego drugi, niedokończony rejs. Henryk Jaskuła, który w pierwszym rejsie bez zawijania do portu (jedyny bałtycki żeglarz, który wypływając z Bałtyku okrążył świat i wrócił na Bałtyk) płynął od Atlantyku na wschód, opływając Przylądek Dobrej Nadziei, a potem przez Ocean Indyjski, Ocean Spokojny i przez Przylądek Horn wypłynął na Atlantyk. Natomiast drugi rejs, miał się odbyć w odwrotną stronę – od Atlantyku przez Przylądek Horn i dalej… Droga na zachód jest trudniejsza i udało ją pokonać niewielu żeglarzom. W każdym razie Jaskuła musiał wrócić z trasy tej drugiej wyprawy na skutek awarii, która – jak wiele wskazywało – powstała na skutek sabotażu. Ostatecznie nie udało mu się już zrealizować planów opłynięcia świata w obie strony. Mówię tyle o kapitanie Jaskule nieprzypadkowo, bo niedawno nasza fundacja otrzymała kawałek poszycia jachtu, którym opłynął dookoła świata. To był piękny jacht, mahoniowy z tekowym pokładem, białą nadbudówka z charakterystycznymi złotymi dwoma masztami. I właśnie jednym z celów fundacji jest odbudowanie jachtu Jaskuły o tych samych proporcjach, oczywiście z wyposażeniem na miarę XXI wieku. Koszt tej inwestycji to 2 mln zł i zbieramy pieniądze na jego budowę.

Fundacja planuje także rozszerzyć działalność o utworzenie w Tychach filii powstającego w Darłowie Muzeum Historii Żeglarstwa na Bałtyku. Filia ma się znaleźć w przyszłej marinie. Pamiątek po słynnych polskich żeglarzach w tym Leonidzie Telidze (pierwszy żeglarz, który samotnie w dwa lata opłynął świat i pobił rekord przebywania w morzu), Henryku Jaskule, Krzysztofie Baranowskim czy innych, działacze fundacji zebrali już sporo. Planowany jest cykl wystaw, związanych z historią żeglarstwa, marynarki wojennej, żeglugi, wielkimi polskimi żeglarzami i innymi ciekawymi wątkami fascynującej morskiej historii. Muzeum w Darłowie będzie się nazywało „Baltica”, bo tak nazywał Bałtyk Henryk Jaskuła, który spędził wiele lat w Argentynie.

– Muzeum ma już swojego kustosza, planujemy pozyskać na ten cel środki unijne, bo muzeum jest projektem ponadkrajowym – dotyczyć będzie żeglarstwa we wszystkich państwach nadbałtyckich. Będziemy dysponować różnymi materiałami związanymi z tą tematyką, przetłumaczone zostaną książki, publikacje, dokumenty, itd.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułATP Waszyngton: Hurkacz odpada w pierwszej rundzie
Następny artykułСкільки українців втратили кінцівки через війну: шокуючі цифри