A A+ A++

Stańmy po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej oraz klimatycznej i zakończmy tę bezsensowną wojnę ze stworzeniem — wzywa Papież w opublikowanym dziś orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Potrzeba nawrócenia ekologicznego, zmiany stylu życia, a także nowej polityki publicznej, po to „aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie”.

Radio Watykańskie

„Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój” – pod takim hasłem będą odbywać się tegoroczne obchody. Jest to nawiązanie do cytatu z proroka Amosa: „niech sprawiedliwość wystąpi jak woda z brzegów i prawość niech się wyleje jak nie wysychający potok” (Am 5, 24) Franciszek wskazuje, że takie jest pragnienie Boga: „Bóg chce, aby każdy starał się być sprawiedliwy w każdej sytuacji, aby zawsze starał się żyć zgodnie z jego prawami i w ten sposób umożliwiał pełny rozkwit życia. Kiedy szukamy najpierw królestwa Bożego, utrzymując właściwą relację z Bogiem, rodzajem ludzkim i przyrodą, wówczas sprawiedliwość i pokój mogą płynąć jak niewyczerpany strumień czystej wody, karmiąc ludzkość i wszystkie stworzenia”.

Papież dodaje, że „dziś zbyt wielu nie może pić z tej potężnej rzeki [stworzenia]”. Dlatego, że walczymy ze stworzeniem, w wielu miejscach wysycha życie. Znakami tego zmagania jest rozpasany konsumpcjonizm, nieokiełznane wykorzystanie paliw kopalnych, wycinanie lasów, „które powodują wzrost temperatury i poważne suszę”.  „Ponadto grabieżcze gałęzie przemysłu wyczerpują i zanieczyszczają nasze źródła wody pitnej, stosując ekstremalne praktyki, takie jak szczelinowanie hydrauliczne w celu wydobycia ropy i gazu, niekontrolowane mega projekty wydobywcze i intensywną hodowlę zwierząt” – wskazuje Ojciec Święty.

Wezwanie do nawrócenia ekologicznego to zaproszenie, by stworzenie nie było już przez nas traktowane jako przedmiot wyzysku, ale było „cenione jako święty dar od Stwórcy”.  Ten szacunek ma cztery wymiary: wobec Boga, wobec naszych bliźnich dnia dzisiejszego i jutrzejszego, względem całej przyrody i względem nas samych. Zmiana stylu życia polega na konkretnych krokach, jak zmniejszenie ilości odpadów, usunięcie niepotrzebnej konsumpcji, recykling, wybieranie produktów odpowiedzialnych ekologicznie i społecznie.

Nie wystarczy jednak tylko nasza osobista zmiana, potrzeba także zmienić politykę publiczną. „Oczywiste jest, że najbogatsze narody zaciągnęły «dług ekologiczny»” – wskazuje Papież. Dlatego „światowi przywódcy uczestniczący w szczycie COP28, planowanym w Dubaju w dniach od 30 listopada do 12 grudnia bieżącego roku, muszą wysłuchać nauki i rozpocząć szybką i sprawiedliwą przemianę, aby zakończyć erę paliw kopalnych. Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego, mającymi na celu ograniczenie groźby globalnego ocieplenia, nonsensem jest zezwalanie na dalszą eksplorację i rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych” – wskazuje Franciszek.

Orędzie kończy część poświęconą Kościołowi przeżywającemu synod o synodalności. Ojciec Święty zarysowuje obraz Kościoła jako dorzecza rzeki „z wieloma dopływami, dużymi i małymi, Kościół jest wspólnotą niezliczonych kościołów lokalnych, wspólnot zakonnych i stowarzyszeń, które czerpią z tej samej wody […] I tak jak rzeka daje życie różnym gatunkom zwierząt i roślin, tak Kościół synodalny musi dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Bolesław Biega, bohater słynnego powstańczego ślubu
Następny artykułImpro Comedy Show – Dzień Dorosłego Dziecka