A A+ A++

Liczba wyświetleń: 359

Kto ponosi odpowiedzialność za kompromitujący wyciek danych ponad 1/7 pracowników służb mundurowych i MSWiA? Lewica nie ma wątpliwości – władza nie radzi sobie z kwestiami bezpieczeństwa. Na wniosek posła Wiesława Szczepańskiego zostanie zwołane specjalne posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tydzień temu portal Niebezpiecznik.pl ujawnił, że doszło do wycieku danych osobowych funkcjonariuszy publicznych, przetwarzanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Z informacji podanych przez serwis wynika, że naruszenie ochrony danych dotyczy ponad 20 tys. policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Miejskiej, Służby Ochrony Kolei czy Służby Więziennej.

Dla władz państwowych jest to kompromitacja. Dla obywateli – niepokojący przykład dyletanctwa decydentów politycznych.

Do internetu wyciekły następujące kategorie danych: nazwiska, numery telefonów, numery PESEL, e-maile (służbowe lub prywatne), a także dokładne adresy miejsca pracy. Osoby, których dane wyciekły, miały zgłosić się na szczepienia przeciwko COVID-19, a to oznacza, że wyciek dotyczy wrażliwego kontekstu przetwarzania danych w celu udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wczoraj Lewica wydała oświadczenie w tej sprawie: „Odpowiedzialność za ten wyciek jest w kilku miejscach: w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która nadzoruje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa; ale również w Komitecie ds. bezpieczeństwa, któremu przewodzi wicepremier Jarosław Kaczyński. Wszystkie osoby odpowiedzialne za ten wyciek dostają dzisiaj czerwoną kartkę i nie powinny sprawować swoich funkcji”.

Na wniosek posła Wiesława Szczepańskiego, przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, 18 maja odbędzie się specjalne posiedzenie tej komisji w sprawie wycieku danych funkcjonariuszy służb mundurowych.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)

Loading…

TAGI: Cyberbezpieczeństwo, Cyberprzestępczość, Hacking

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGigantyczne defilady i koszmary. Komu dziś jeszcze śni się pochód pierwszomajowy? [WYBORCZA CLASSIC]
Następny artykuł„Z muzyką organową przez wieki” – charytatywne prezentacje muzyczne