A A+ A++


Litwa zwróciła się dziś oficjalnie do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) o uznanie przestrzeni powietrznej Białorusi za niebezpieczną i o wszczęcie śledztwa w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku.

– Litwa oficjalnie zwróciła się do ICAO o wszczęcie międzynarodowego śledztwa w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego incydentu i jest gotowa udzielić wszelkich informacji potrzebnych do takiego śledztwa. Prosimy również o uznanie przestrzeni powietrznej Białorusi za niebezpieczną – czytamy w oświadczeniu litewskiego ministra transportu i komunikacji Mariusa Skuodisa.

Według niego istnieją poważne przesłanki świadczące, że przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku naruszyło konwencję chicagowską (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym) i może zostać uznane za czyn bezprawny. Minister przypomina, że konwencja zabrania porwania statku powietrznego lub umyślnego podawania informacji, które zagrażają bezpieczeństwu samolotu.

Białoruś potwierdza wersję pilotów: to wieża żądała lądowania w Mińsku

– Przewodniczący Rady ICAO Salvatore Shaccitano zwołał pilne spotkanie 36 przedstawicieli dyplomatycznych Rady w dniu 27 maja w sprawie incydentu, związanego z lotem Ryanair FR4978 w przestrzeni powietrznej Białorusi w dniu 23 maja 2021 r. – podała wczoraj na Twitterze ICAO.

Wcześniej organizacja wyraziła „głębokie zaniepokojenie przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair z pasażerami, co mogłoby być sprzeczne z konwencją chicagowską”.

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli zdecydowali wczoraj o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Zdecydowali m.in. o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

UE odpowiada na działania reżimu w Mińsku

Najbardziej efektywną trasą dla większości przewoźników przelatujących nad Białorusią będzie zmiana trasy przez państwa bałtyckie – poinformowała Eurocontrol agencję Reutera.

Eurocontrol (Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) to organizacja międzyrządowa, której celem jest koordynacja współpracy państw członkowskich, a także organizacji międzynarodowych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa powietrznej żeglugi cywilnej i wojskowej.

– Jeśli 100 przewoźników z UE i Wielkiej Brytanii nie będzie wykorzystać przestrzeni powietrznej Białorusi do przelotów, będą musieli przelecieć średnio 40 mil morskich dalej. Najbardziej efektywną trasą dla większości przewoźników przelatujących nad Białorusią będzie zmiana trasy na przestrzeń państw bałtyckich – podała agencja.

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały podróżującego tym samolotem opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera białoruskiego Ramana Pratasiewicza oraz jego partnerkę, obywatelkę Rosji Sofiję Sapiegę.

Matka Romana Pratasiewicza: wygląda na to, że złamali mu nos i wybili zęby

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPakiet Slim VAT 2 w wykazie prac legislacyjnych rządu
Następny artykułOdsetki z lokat na dnie. Rok temu były kilka razy wyższe