Chodzi o nowoczesny program, który służy do dyktowania. Posiada specjalistyczne słowniki, które są dostępne po zainstalowaniu na sprzęcie użytkownika. Dzięki NEWTON Dictate możemy w bardzo szybki sposób tworzyć dokumenty ograniczając do minimum używanie klawiatury. Tryb MINI pozwala na dyktowanie do różnych aplikacji, edytorów, programów m.in. do systemów medycznych – wyjaśnia w politykazdrowotna.com Marek Markiewicz z Newton Technologies Sp. z o.o. Czy to nie brzmi zbyt pięknie, aby było prawdziwe? Postanowiliśmy sprawdzić.
Wizyta bez wypełniania „papierów”. Czy to jest możliwe?
Medycy alarmują od lat, że czas, który mogliby poświęcić chorym, „zżera” biurokracja. Sprawie przyjrzała się nawet Najwyższa Izba Kontroli i stwierdziła, że blisko jedną trzecią czasu porady lekarskiej zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej oraz wykonywanie czynności administracyjnych. Także w trakcie teleporady na samo świadczenie medyczne pozostaje tylko 57 procent czasu. Podobne wnioski płyną również z raportu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dotyczącego relacji personelu medycznego z pacjentami. Wskazano w nim, że standardowa wizyta lekarska trwa kilka minut, z czego zaledwie trzy minuty zajmuje badanie pacjenta, postawienie diagnozy i zaordynowanie terapii. Reszta to wypisywanie recept, wypisywanie zwolnienia, uzupełnienie dokumentacji itd. Czy nowoczesna technologia może tutaj pomóc i sprawić, że pacjent będzie mógł liczyć na więcej uwagi ze strony personelu medycznego?
Czy czas oczekiwania na opis badań obrazowych można skrócić?
Jak działa aplikacja do do transkrypcji mowy na tekst, która ułatwia tworzenie dokumentacji medycznej?
Od początku naszej działalności rozwijamy samouczącą się sieć neuronową i czterokrotnie zwiększyliśmy nasze bazy danych (słowników), a tym samym zwiększyliśmy dokładność transkrybowanych tekstów.
NEWTON Dictate natychmiast zrozumie użytkownika. Używając swojego głosu, mamy możliwość tworzenia i edycji tekstu, i to nie tylko w środowisku NEWTON Dictate. Niezbędny do prawidłowego działania programu jest odpowiedni mikrofon. Bezpieczeństwo danych zapewnia instalacja NEWTON Dictate wraz ze słownikami na komputerze użytkownika – tłumaczy Marek Markiewicz.
Okazuje się, że takie systemy z powodzeniem zostały już wdrożone zarówno w publicznych jak i prywatnych podmiotach medycznym m.in. w Krakowie, Opolu, Gliwicach, Rybniku, Zabrzu czy w Oławie. Aplikacja może być stosowana przez lekarzy różnych specjalności, ponieważ słowniki obejmują również specjalistyczny język stosowany przez ortopedów czy w medycynie ogólnej. Jednak właśnie radiologia wydaje się specjalizacją idealną do zastosowania takiego narzędzia – dodaje Markiewicz.
Czy takie rozwiązanie jest już dostępne w polskich szpitalach?
System Newton Dictate, stosowany m.in. w Grupie LUX MED zapamiętuje głos i zwroty stosowane przez użytkownika poprzez mechanizm samouczącej się sieci neuronowej, a dzięki słownikowi skuteczność konwersji jest bardzo wysoka. Dyktowanie bezpośrednio do karty pacjenta to sposób na to, aby niezbędne dane jak najszybciej znalazły się w dokumentacji bez uciążliwego powtarzania czegokolwiek czy dopytywania kolejny raz o tę samą rzecz. Rozwiązania serwerowe są już dostosowane do potrzeb konkretnej placówki medycznej – podsumowuje Marek Markiewicz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS