A A+ A++

Ideą Muzeum-Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej jest przedstawienie postaci Marii i Witolda Pileckich na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym oraz upamiętnianie rodziny i jej zasług dla Polski. Muzeum przywraca pamięć o ich życiu i dokonaniach, a także o wartościach, jakimi się kierowali.

Cele te realizowane są poprzez edukację muzealniczą, gromadzenie zbiorów i ich naukowe opracowywanie, prowadzenie prac badawczych i konserwatorskich, organizację wystaw i wydarzeń kulturalnych oraz działalność popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii i nauk pomocniczych. Muzeum zajmuje się także dokumentowaniem i upowszechnianiem dziejów ziemi ostrowskiej i północno-wschodniego Mazowsza. Tworzy to nierozerwalny związek naszych bohaterów z historią regionu i jego mieszkańców, zwłaszcza z czasów II wojny światowej, zarówno w kontekście funkcjonowania państwa podziemnego, terroru wobec ludności, ale także zaangażowania mieszkańców w różne formy oporu wobec okupantów. Połączenie historii lokalnej z historią kraju utworzy w efekcie obraz oddający w pełni atmosferę tamtych lat i tym samym wypełni przesłanie i misję naszego muzeum.

Oficjalne otwarcie muzeum zależy od realizacji ekspozycji stałej, nad którą trwają intensywne prace. To będzie współczesna opowieść o przeszłości, sprzyjająca podróży w czasie, kreowana poprzez nowoczesne technologie, co pozwoli zwiedzającym zaangażować się i przeżyć tę historię. Wykorzystanie multimediów pozwoli w dużej mierze uzupełnić brak unikatowych i niezwykle rzadkich materiałów źródłowych i eksponatów, ale także poprzez atrakcyjny przekaz powinno w większym stopniu zainteresować historią współczesną młodzież. Naszym zadaniem jest przygotowanie ekspozycji w taki sposób, aby oddać atmosferę miejsc i czasów, w jakich żyli patroni muzeum.

Dotychczas muzeum pozyskało wiele eksponatów drogą darowizn, depozytów oraz zakupów dużych kolekcji fotografii czy dokumentów. Niezwykle cenne są te przekazane przez rodzinę Marii i Witolda Pileckich. Część z nich będzie z dumą prezentowana na naszej ekspozycji stałej.

Apelujemy i zwracamy się z prośbą o podzielenie się z nami swoimi domowymi archiwaliami. Wówczas dzieje państwa rodzin, będą mogły stać się częścią Wielkiej Historii Polaków. Tylko w taki sposób możemy uchronić własne dziedzictwo od zapomnienia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJanek Wiśniewski padł
Następny artykułStrajk kobiet w Bielsku-Białej. W centrum miasta, cichy, w blasku świec