A A+ A++

Ciekawe doniesienia z Japonii. Tamtejsza firma chemiczna pracuje nad metodą przerabiania krowich odchodów na ciekły biometan, który miałby być używany jako paliwo rakietowe. Agencja Kyodo oceniła, że mogłoby to rozwiązać problem usuwania nieczystości z hodowli bydła.

Firma Air Water ogłosiła, że jesienią rozpocznie próby, w ramach których wytworzone przez nią paliwo ma się znaleźć w rakiecie zbudowanej przez japoński startup Interstellar Technologies. 

Chcemy wysłać rakietę w górę, używając energii neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla – powiedział przedstawiciel Air Water, cytowany przez japońską agencję informacyjną Kyodo.

Firma produkuje ciekły biometan na japońskiej wyspie Hokkaido już od 2021 roku. Gaz powstały w wyniku przetworzenia krowich odchodów z hodowli bydła jest transportowany do fabryki, gdzie wyodrębniony z niego metan jest chłodzony i skraplany.

Kyodo podkreśla, że do napędzania rakiet kosmicznych potrzebny jest ciekły metan o wysokim stopniu czystości, który najczęściej produkowany jest ze skroplonego gazu ziemnego. Japońska firma pracuje nad tym, by paliwo o zbliżonej jakości wyprodukować z odpadów.

Interstellar Technologies ma natomiast przeprowadzić testy, by sprawdzić, czy wytworzone w ten sposób paliwo będzie odpowiednie do napędzania rakiet. Firma planuje użycie go w rakiecie “Zero”, która ma przenosić małego satelitę.

Jak spożytkować krowie odchody?

Naukowcy i rolnicy od lat poszukują zastosowań dla odpadów z hodowli bydła, z których słynie wyspa Hokkaido.

Dziennik “Asahi Shimbun” informował w 2019 roku, że na wyspie działało wówczas ponad 70 elektrowni na biometan, które jednak były w stanie spożytkować tylko ułamek powstających tam nieczystości.

Budowę kolejnych elektrowni utrudniały natomiast ograniczenia związane z przesyłem prądu liniami elektroenergetycznymi.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Julo78
Gość
7 miesięcy temu

rzetelne informacje

Tadee
Gość
1 rok temu

RMFraczej jest ok

Poprzedni artykułBędą darmowe autobusy. Jest jeden haczyk
Następny artykułW aptece zapłacisz tylko 5 zł. Napina skórę niczym botoks. Odżywcza bomba dla naskórka