A A+ A++

Na początku roku mieszkańców powiatu zmartwiła informacja, że pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim może zostać zamknięty ze względu na zły stan techniczny budynku. Na szczęście okazało się, że nadal będzie można korzystać z uroków obiektu, a Ministerstwo Kultury przeznaczyło 1 mln 500 tys. zł na modernizację tej pięknej placówki muzealnej nad Rokolą.

SYLWIA WYSOCKA

Początek roku przyniósł zawirowania wokół pałacu Bielińskich. W wyniku nieporozumienia burmistrz Karczewa Michał Rudzki przekazał mieszkańcom informację o zamknięciu Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Informację zdementował później p.o. dyrektora Muzeum Narodowego dr Łukasz Gaweł, nazywając zamknięcie „czasowym zawieszeniem działalności”.

Dyrektor Gaweł oświadczył wtedy, że decyzję o zawieszeniu działalności poprzedziła wizja lokalna, z której wynikało, że „wieloletnie zaniedbania, brak właściwego nadzoru nad budynkami oraz ich otoczeniem mogły doprowadzić do wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń dla odwiedzających pałac oraz park”. Dlatego placówka miała zostać otwarta po audycie, którego celem było zbadanie kwestii dotyczących bezpieczeństwa, oraz po wykonaniu niezbędnych prac zabezpieczających w parku i budynku pałacu. W pierwszej połowie lipca muzeum zostało ponownie udostępnione zwiedzającym.

Można się spodziewać, że stan pałacu w najbliższym czasie dodatkowo się poprawi za sprawą dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wyroku sądu, który jest korzystny z punktu widzenia praw własności do pałacu. Jak poinformował 6 sierpnia w mediach społecznościowych Tomasz Laskus, asystent ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Naczelny Sąd Administracyjny wydał korzystny wyrok, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo zwrotu pałacu prywatnym właścicielom. „To z kolei powoduje, że możliwe jest przeznaczenie dużych pieniędzy dla naszego pałacu” – napisał Tomasz Laskus.

Zapytaliśmy Tomasza Laskusa, który jest doradcą wicepremiera Glińskiego,
na co i kiedy będzie wykorzystane dofinansowanie przyznane przez Ministerstwo Kultury oraz co konkretnie oznacza wyrok NSA.

Kiedy i na co zostanie przeznaczone przyznane dofinansowanie?
– Pieniądze już zostały uruchomione, premier Piotr Gliński zwiększył o półtora miliona złotych dotację podmiotową dla Muzeum Narodowego w Warszawie z przeznaczeniem na remont i prace porządkowe w oddziale muzeum w Otwocku Wielkim. Taka forma przekazania pieniędzy oznacza, że ta kwota musi być wykorzystana do końca roku. Harmonogram i kalkulacja kosztów zostały przygotowane wcześniej, prace rozpoczną się więc od razu. Obejmą one m.in. remont łączników i drugiego piętra pałacu, uszczelnienie dachu, naprawę fontanny, oświetlenie zewnętrzne, alejki. Będzie więc efektywnie, ale też efektownie – pałac nabierze nowego blasku.

Napisał pan, że wyrok sądu jest dla nas bardzo korzystny. Co to oznacza? Czy daje jeszcze jakieś możliwości stronie przeciwnej?
– Wyrok NSA dotyczył skargi kasacyjnej Ministerstwa Kultury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga ministerstwa została uznana, a wcześniejsze niekorzystne decyzje – uchylone. Co prawda potomkowie spadkobierców nadal mogą toczyć spór o reprywatyzację pałacu, ale wyrok zupełnie zmienia dotychczasową linię orzeczniczą sądów. NSA w uzasadnieniu jednoznacznie przychylił się do argumentacji Ministerstwa Kultury, co w praktyce oznacza, że ewentualna reprywatyzacja pałacu jest teraz bardzo mało prawdopodobna.

Co taki obrót sprawy oznacza dla mieszkańców powiatu otwockiego?
– Dla nas sprawa potoczyła się znakomicie. Pałac w Otwocku Wielkim jest miejscem unikatowym, silnie wrośniętym w naszą lokalną tożsamość. Jest naszą dumą i stwarza niesamowitą możliwość promocji regionu. Teraz pałac stanie się jeszcze piękniejszy, będzie się w nim więcej działo, przyciągnie jeszcze większą liczbę ludzi. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko się cieszyć – naprawdę mamy z czego! 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPMPG POLSKIE MEDIA SA (77/2020) Nabycie akcji własnych oraz informacja o rozpoczęciu okresu zamkniętego w realizacji Programu Skupu Akcji
Następny artykułGamingowe GPU Intel XE-HPG produkowane mają być przez TSMC w 6 nm