A A+ A++

Pierwsze doniesienia o przeprowadzeniu udanej próby wystrzelenia rakiety średniego zasięgu  Shaheen III podał pakistański dziennik Dawn. Przytoczono w nich okolicznościową wypowiedź szefa połączonych sztabów pakistańskich sił zbrojnych, gen. Nadeema Razy, który obserwował test rakiety w środę 20 stycznia 2021 r. „Pakistan pragnie pokojowej koegzystencji w regionie i strategiczne możliwości rakiety obliczone są na powstrzymanie agresji na suwerenność Pakistanu” – zadeklarował.

Shaheen III ma być rakietą o największym zasięgu spośród dotychczas ujawnionych systemów bojowych pakistańskich sił zbrojnych. Dziennik informuje, że może ona dotrzeć do indyjskich wysp Andamanów i Nikobarów we wschodniej części Oceanu Indyjskiego. Starszy model rakiety, Shaheen II, ma według znanych informacji dysponować zasięgiem skutecznego rażenia do 2500 km.

Trzecia generacja systemu Shaheen znajduje się w fazie prób co najmniej od 2015 r. i jak dotąd nie została jeszcze włączona do służby. Zgodnie z wypowiedzią rzecznika pakistańskich sił zbrojnych, aktualny test miał pozwolić na ponowne sprawdzenie zastosowanych nowych rozwiązań i technicznych parametrów systemu. Rządowe źródło wskazało, że test przebiegł pomyślnie.

Trzecia wersja rakiety zdolnej do przenoszenia ładunków nuklearnych jest odpowiedzią Pakistanu na najnowszą indyjską rakietę Agni V o zasięgu 3-5 tys. km. Dziennik Dawn przypomniał w tym zakresie, że Indie przeprowadziły w 2020 r. aż 17 testów rakiet balistycznych, podczas gdy Pakistan zaledwie dwa.

Reklama – z oferty Sklepu Defence24.pl

Pod koniec lutego 2020 r. Pakistan przeprowadził też udany test podwieszanych pod myśliwcami wielozadaniowymi nowych rakiet Ra’ad-II o zasięgu 550-600 km. Sądzi się, że mogą one przenosić również głowice nuklearne.

Indie i Pakistan dysponują podobną względem siebie liczbą głowic jądrowych – w relacji ok. 130 do 150. Podstawowa różnica jest taka, że Indie zdołały rozwinąć niedawno wszystkie filary tzw. triady nuklearnej, czyli zdolności do ataku nuklearnego z ziemi, powietrza i morza. Pakistan tymczasem jeszcze pracuje nad umieszczeniem rakiet balistycznych na okrętach podwodnych. Nie jest przy tym jasne, na jak zaawansowanym poziomie są te prace.

Oba rozpatrywane państwa od dekad uwikłane są w konflikt o sporny Kaszmir. Do najpoważniejszego incydentu w ostatnich 20 latach doszło w lutym 2019 r., gdy myśliwce obu krajów starły się w powietrznej potyczce nad umowną granicą w Kaszmirze. Pakistan zestrzelił wtedy indyjski samolot, a jego pilot dostał się do niewoli, lecz został zwolniony kilka dni później.

Opracowanie: PAP/S24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCOVID-19 w firmie – plan, bhp, komunikacja
Następny artykułWysłano paszport dyplomatyczny dla Polaka w śpiączce. “Jedyna szansa na uratowanie życia”