A A+ A++
  • Refundacja protez piersi, peruk czy rękawków przeciwobrzękowych o dobrej jakości jest zbyt niska i nie zapewnia wielu kobietom z rakiem piersi odpowiedniej jakości życia – mówi Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń “Amazonki”
  • Opublikowany 8 lipca projekt nowelizacji wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie nie przewiduje wzrostu publicznych dopłat do produktów dla pacjentek z rakiem piersi
  • – Zwiększenie refundacji wyrobów medycznych dla amazonek jest bardzo ważne, ponieważ słabej jakości, np. rękawki przeciwobrzękowe czy protezy piersi stwarzają kolejne problemy zdrowotne – zaznacza prezes Wechmann

Znany ortopeda zdegradowany. Lekarze twierdzą, że to odwet za wsparcie protestu. CMKP zaprzecza

Program profilaktyki nowotworów piersi nie będzie zamknięty.

Kierunek lekarski wraca na Uniwersytet Warszawski. Prof. Izdebski: zapewnimy najwyższe standardy kształcenia

Refundacja wyrobów medycznych. Nadal jest o czym rozmawiać

8 lipca Ministerstwo Zdrowia opublikowało i przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Planowane zmiany dotyczą m.in. zwiększenia refundacji części wyrobów medycznych, w tym na przykład: aparatów słuchowych, niektórych soczewek, wózków inwalidzkich, produktów stomijnych, a także czujników do monitorowania glikemii.

Dofinansowanie ze środków publicznych do protez piersi dla pacjentek po mastektomii wynosi obecnie 280 zł – raz na 2 lata. W przypadku peruk-protez włosów to wsparcie ze środków publicznych jest również skromne i – po ostatniej zmianie wysokości dofinansowania z 2004 r. – sięga 250 zł w ciągu dwóch lat.

– Obecne kwoty refundacji dotyczące protez piersi, peruk czy rękawków przeciwobrzękowych o dobrej jakości są zbyt niskie i nie zapewniają wielu kobietom po leczeniu raka piersi odpowiedniej jakości życia. Dlatego mam nadzieję, że rozmowy Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem pacjentów oraz innymi zainteresowanymi stronami będą nadal prowadzone – przyznaje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

– Tylko taki dialog daję szansę na poprawę sytuacji pacjentek i ułatwienie im dostępu do tej grupy wyrobów medycznych – dodaje. Ważną okazję do dalszej dyskusji na temat zakresu dopłat państwa do poszczególnych wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie stanowią 21-dniowe konsultacje publiczne wspomnianego projektu rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Pacjent często nie wie, jak posługiwać się wyrobem medycznym. Kto powinien tego uczyć?

Wyroby medyczne z wyższą refundacją. Jest projekt rozporządzenia

Onkolodzy apelują o wyższe dopłaty państwa do wyrobów dla chorych z nowotworami

Przypomnijmy, że stanowisko dotyczące poprawy finansowania wyrobów medycznych, przeznaczonych dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, wydało także Polskie Towarzystwo Onkologiczne.

PTO “popiera postulaty mające na celu poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie, niezbędne do ich codziennego funkcjonowania, włączając w to przede wszystkim protezy piersi, peruki, protezy kończyn czy worki stomijne. Poziom ich finansowania w zakresie limitu jest zbyt niski, dużą część kosztów zaopatrzenia medycznego pokrywają sami chorzy, powinien więc on podlegać okresowej, niezależnej ocenie w celu urealnienia wyceny” – czytamy w stanowisku Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Z kolei Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia o nową wycenę dla pięciu grup produktowych – wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie: aparatów słuchowych; wózków inwalidzkich; wyrobów stomijnych; protez piersi; peruk.

– Na wykazie w rozporządzeniu dotyczącym wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie jest 140 grup produktowych. Rzetelnie, między innymi w oparciu o dane z NFZ, wybraliśmy powyższe pięć grup produktowych, do których obecnie dopłaty pacjentów są naprawdę duże – informował nas Arkadiusz Grądkowski, prezes Izby POLMED

Dodał ponadto, że ogólny wzrost kosztów (m.in. surowców i transportu) oraz inflacja bardzo mocno przekładają się także na wyroby medyczne. – Zgodnie z ustawą, dystrybutor ma obowiązek zapewnić co najmniej jeden wyrób w wyznaczonym limicie. W obecnej sytuacji ekonomicznej naprawdę trudno dostarczyć wyroby w tych cenach – zaznacza Grądkowski.

Do 13 lipca porozumienia w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia

Apteka dla Aptekarza: cztery apteki w kraju czy w województwie? Minister wydał objaśnienie

Wyroby złej jakości stwarzają wiele poważnych problemów zdrowotnych

Istotna część z postulatów i oczekiwań środowiska lekarskiego, pacjentów oraz branży wyrobów medycznych została uwzględniona w opublikowanym 8 lipca projekcie zmian w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Niestety, nie dotyczy to produktów dla pacjentek z nowotworem piersi.

Krystyna Wechmann podkreśla, że kiedy około 30 lat temu polskie organizacje pacjentek dopiero zaczynały batalię o refundowanie, m.in. protez piersi po leczeniu raka, w Niemczech pacjentki, które przechodziły terapię nowotworu piersi otrzymywały wyprawkę, m.in. ze wstępną, zastępczą protezą.

– Tymczasem pacjentki w naszym kraju nadal mają z przyczyn finansowych problem z dostępem do dobrej jakości protez piersi i peruk. Problem jest także z rękawkami przeciwobrzękowymi. Wprawdzie są od kilku lat refundowane, jednak ich zakładanie wymaga wcześniejszej rehabilitacji. Tymczasem jej dostępność jest u nas kiepska – tłumaczy prezes Wechmann.

– Dlatego Stowarzyszenia Amazonek, w miarę swoich możliwości organizują taką rehabilitację. Nie zastąpimy jednak w tym zakresie specjalistów, którzy mają uprawnienia do wydawania zleceń na wydawanie tego rodzaju wyrobów medycznych – prezes „Amazonek … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtoczenie Lewandowskiego jest przekonane. Niemcy ujawniają: “Oszczędzony”
Następny artykułME U-18 M: Tylko trzy zespoły bez porażki