A A+ A++

Radośnie i biało-czerwono było 3 maja w Oświęcimiu. Oświęcimianie świętowali 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w biało-czerwonej paradzie, manifestując radość oraz przywiązanie do historii i tradycji.
Młodzi ludzie nieśli 20-metrową biało-czerwoną flagę. W intencji ojczyzny odprawiono mszę świętą w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Kwiaty w hołdzie twórcom konstytucji złożono pod pomnikiem Niepodległości i Grobem Nieznanego Żołnierza. Obok mieszkańców Oświęcimia wśród uczestników byli między innymi wicemarszałek Sejmu RP Dorota Niedziela, poseł Marek Sowa, samorządowcy miasta, powiatu i gminy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń, instytucji kultury, Małopolskiej Uczelni Państwowej, służb mundurowych, kombatanci i młodzież.

– Konstytucja 3 maja 1791 roku była wybitnym dziełem polskiej myśli politycznej i patriotycznej. Wyrazem wielkiej wiary w Polskę, jej wielkość i siłę. Konstytucja otwierała Polskę na przyszłość. Była troską o dobro narodowe, o dobro wspólne. Dlatego jest dla nas Polaków tak bardzo ważna. Dlatego święto jej uchwalenia tak licznie gromadzi nas każdego roku. Chcemy celebrować to doniosłe w naszej historii wydarzenie jako lokalna wspólnota. Razem. Przypominać jej twórców, podkreślać naszą narodową jedność, przypominać co nas łączy, a nie dzieli. A tym co nas scala jest miłość do Ojczyzny – powiedział do zebranych na placu Tadeusza Kościuszki prezydent Janusz Chwierut.  Odniósł się też do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. – Tegoroczne uroczystości mają dodatkowy wymiar. 20 lat temu, 1 maja 2004 roku dołączyliśmy do Unii Europejskiej, w której między innymi właśnie Konstytucja 3 Maja daje nam poczucie, że w zjednoczonej Europie mamy swój ogromy wkład. Z perspektywy tych 20 lat obecności w Unii Europejskiej widzimy, ile korzyści przyniosła nam ta decyzja. To wiele inwestycji czy też swoboda podróżowania w ramach wspólnoty europejskiej.

W całym mieście było świątecznie i biało-czerwono. Każdy mógł zaopatrzyć się w element patriotyczny czy pomalować twarz w biało-czerwone barwy na specjalnym stoisku na rynku. Czas świąteczny można też było spędzić między innymi w Muzeum Zamek lub Muzeum Ratusz oglądając wystawy, podziwiając widok z wieży zamkowej, czy bawiąc się podczas zwiedzania zamkowych tuneli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – msza w intencji Ojczyzny
Następny artykułSprząta i wspiera lokalne społeczności. Na koncie Waldemara Woźniaka już 307 ton zebranych śmieci