We wrześniu na terenie kilku województw przeprowadzona zostanie coroczna akcja szczepienia lisów. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie.
RCB ostrzega mieszkańców pięciu województw
“Uwaga! W dniach 5-18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” – ostrzega RCB.
Alert dotyczy mieszkańców pięciu województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz części woj. warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.
“Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP, umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka lub kwadratu” – poinformowała z kolei mazowiecka policja.
Jak podkreślono, preparat ma brunatno-zielony kolor oraz przypomina rybny zapach. Służby zalecają zachowanie ostrożności przez 14 dni od wyłożenia przynęt.
Jeśli jednak będziemy mieli kontakt ze szczepionką, w pierwszej kolejności należy przemyć miejsce kontaktu wodą z mydłem, następnie zgłosić sprawę do lekarza.
Zagrożenie dla zwierząt domowych
“Znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa” – czytamy.
Zagrożenie dotyczy również zwierząt domowych. Te, jeśli będą miały kontakt z preparatem, należy zawieźć do obserwacji weterynaryjnej. Ważne, aby podczas spacerów nie spuszczać psów lub kotów ze smyczy.
Służby zalecają, aby w okresie zrzucania przynęt ograniczyć wyjścia do lasów, terenów przyleśnych oraz na pola.
Wścieklizna jest odzwierzęcą, nieuleczalną, śmiertelną chorobą wirusową o ostrym przebiegu, której można zapobiegać poprzez szczepienia.
Wirus wścieklizny przenoszony jest wraz ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry i błon śluzowych człowieka. Źródłem zakażenia wścieklizną są dzikie zwierzęta (lisy, kuny, łasice, nietoperze, jenoty) oraz zwierzęta domowe (psy, koty).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS