Dobrej jakości noże wymagają odpowiedniej konserwacji. Nieumiejętne ostrzenie bądź używanie do tej czynności nieodpowiednich narzędzi może poskutkować większym uszkodzeniem krawędzi tnącej, niż pozostawienie noża samemu sobie. Dobrze wiedzieć, jak się za to zabrać.
Podziel się
Ostrzenie noży nie jest trudne, wystarczy mieć odpowiednie narzędzia (Shutterstock.com)
Kupowanie noży kuchennych wykonanych z wysokiej jakości materiałów i kosztujących niemałe pieniądze mija się z celem, jeśli do ostrzenia używasz starej, wysłużonej ostrzałki wykonanej z nieodpowiedniego materiału. Jeśli chcesz, aby twoje noże kroiły tak samo, a nawet lepiej niż tuż po zakupie, wybierz bardziej zaawansowane modele.
Jak często ostrzyć nóż?
Częstotliwość ostrzenia zależy od kilku czynników, przede wszystkim liczy się jednak jakość samego ostrza, odpowiedni szlif oraz oczywiście to, jak często go używasz. Przyjmuje się, że noże używane regularnie należy ostrzyć mniej więcej raz w miesiącu, te z których korzystasz sporadycznie jak choćby tasak czy może do filetowania mogą być ostrzone rzadziej.
Podziel się
Szybki i prosty sposób
Najprostszym sposobem na przywrócenie ostrzu należytego stanu będzie użycie ostrzałki szczelinowej. Składa się ona z dwóch nachodzących na siebie kamieni ostrzących o określonym stopniu ziarnistości. Tworzą one klin, w który należy wcisnąć ostrze, a następnie wielokrotnie poruszać do przodu i do tyłu. Tego typu zabieg nie tylko ostrzy nóż, ale również nadaje krawędziom określony kształt i pozwoli uformować optymalny klin tnący. Takie rozwiązanie jest szybkie i efektywne, choć może powodować szybsze ścieranie się noża.
Osoby, które chcą utrzymać noże w doskonałym stanie mogą zainwestować również w kamienie wodne i profesjonalne osełki. Poszczególne modele różnią się od siebie gradacją czyli ziarnistością. Ogólna zasada brzmi: im większa ziarnistość, tym kamień szybciej ściera, ale i łatwiej formuje ostrze. Przyjmuje się, że kamienie o dużych ziarnach stosuje się wyłącznie do ostrzenia starych i bardzo stępionych noży, do regularnego stosowania najlepiej będzie wybrać ostrzałkę o gradacji fine.
Pamiętaj o kącie ostrzenia
Przy ostrzeniu noży na kamieniu musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta ostrzenia. Będzie on oczywiście inny w zależności od rodzaju noża. Najmniejszy kąt to domena cienkich i giętkich noży do filetowania. W tym przypadku odstęp między boczną krawędzią a kamieniem powinien wynosić około 12 st. Klasyczne noże kuchenne, z których korzystasz na co dzień ostrzy się pod kątem 15 st. Te najtwardsze i najbardziej wytrzymałe, jak choćby tasaki wymagają już minimum 20 st.
To, że producent zapewnia o dobrym rodzaju materiału i staranności wykonania wcale nie musi oznaczać, że ostrze będzie zawsze działać z tą samą skutecznością – zwłaszcza jeśli obchodzisz się z nim nieumiejętnie. Warto więc postawić na prostą ostrzałkę bądź zaawansowany system ostrzący, który da ci pełną satysfakcję i sprawi, że ostrzenie będzie bezproblemowe.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS