A A+ A++

Festiwal muzyki baroku w powiecie oławskim dobiega końca. W niedzielę 27 listopada o godz. 14.00 odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie (Rynek 12) ostatni już koncert solo na lutni barokowej w wykonaniu Stefana Jasiniefty.

Stefan Jasiniefta jest lutnistą pochodzenia polskiego, urodzonym na Białorusi. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie lutni Antona Biruli i Anny Kowalskiej. Gra na lutni, gitarze klasycznej i barokowej. Skończył Szkołę muzyczną No 1 w Pińsku w klasie lutni Juria Dubnowickiego i gitary klasycznej Denisa Wiśniowieckiego. Jest 10-krotnym laureatem konkursów międzynarodowych i krajowych. W repertuarze ma utwory Bacha Weissa, Gaultier, Reusnera. Jest również kompozytorem, komponuje współczesne utwory na lutnię (Wspomnienia o Warszawie; Wędrówki po morzach Atlantyku) i gitary (Etiuda A-dur; Po deszczu; Procesja Zygmunta III, Walka na polu Kosowym ( jeszcze nie ukończona, napisane są 3 części), dwukrotny laureat międzynarodowego konkursu w Homlu w nominacji kompozytorów

PROGRAM, Stefan Jasiniefta – lutnia barokowa

Sonata F-dur (Manuskrypt Drezdeński)
Allemande – Courante – Bourre – Sarabande – Menuet 1 – Menuet 2 – Gigue
Suita d-minor (Manuskrypt Drezdeński)
Allemande – Courante – Sarabande – Gigue
Suita E-flat major (Manuskrypt Drezdeński)
Prelude – Allemande – Rigaudon – Sarabande – Gavotte – Menuet – Le Sans Souci

Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie wraz z partnerami.

Koncerty organizowane w powiecie oławskim są częścią Festiwalu muzyki baroku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W ramach festiwalu jest w br. realizowanych aż 15 koncertów muzyki S.L Weissa w wykonaniu różnych artystów.

Festiwal w powiecie oławskim ma na celu przywracanie pamięci o Silviusie Leopoldzie Weissie, niesłusznie zapomnianym geniuszu muzyki lutniowej, wielkim mistrzu epoki późnego baroku, rówieśniku i przyjacielu Jana Sebastiana Bacha, z którym swego czasu wykonywał liczne koncerty.

Należy podkreślić, że S.L. Weissa łączy szczególnie wiele z ziemią oławską. Był bowiem muzykiem Sobieskich z Oławy. Mecenasami lutnisty byli Aleksander, Konstanty i Jakub Sobieski. Weiss grywał na oławskim zamku. Później przez wiele lat był nadwornym muzykiem i mistrzem lutni na włoskim dworze polskiej królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego wraz z dworem osiadła w Rzymie. Jego muzyką zachwycała się włoska i europejska arystokracja tamtych czasów.

Serdecznie zapraszamy na ostatni już koncert w ramach Festiwalu muzyki baroku – wstęp jest wolny. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościową broszurę z programem wydarzenia.

Plakat promujący koncerty lutniowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSteam z nowym rekordem jednocześnie aktywnych graczy
Następny artykułRegion. 56 punktów karnych i grzywna w wysokości 3500 złotych dla pirata drogowego