A A+ A++

Pomimo pandemii Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego w Złotoryi stara się funkcjonować pełną parą. We współpracy z Wyższą Szkołą Nauk Pedagogicznych w Warszawie prowadzi zajęcia i egzaminy dla kadry nauczycielskiej. Zakończył remont renesansowego budynku przy ul. Szkolnej, gdzie ma swą siedzibę. Także podległe mu schronisko młodzieżowe po okresie przerwy znów tętni gwarem turystów.

Pod szyldem Ośrodka funkcjonują cztery różne instytucje: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Biblioteka Pedagogiczna i Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa w zabytkowym budynku przy ul. Szkolnej 1 oraz Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Zacisze” przy ul. Kolejowej. W sumie 32 osoby: 18 z kadry dydaktycznej oraz 14 z obsługi administracji.
– Czas pandemii, kiedy nasza działalność została znacznie ograniczona przez przepisy, wykorzystaliśmy na podniesienie standardu pracy – opowiada dyrektor Kazimierz Karst. – Praktycznie cały zabytkowy budynek mamy już odrestaurowany. Jako ostatnie przeprowadziliśmy prace na klatce schodowej. Zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków wymieniliśmy schody zachowując jednak odrestaurowane barierki i tralki z końca XVIII wieku.

Efekt jest spektakularny. Obiekt jest nie tylko zadbany, ale też gustownie i elegancko urządzony, przy czym wiele elementów wystroju nawiązuje do historii miasta. Przy remoncie wykorzystano część subwencji przekazywanej przez Starostwo Powiatowe w Złotoryi oraz własne dochody ze schroniska młodzieżowego i wynajmu sal. W Ośrodku od kilku lat funkcjonuje filia Wyższej Szkoły Nauk Pedagogicznych w Warszawie. Uczelnia organizuje w Złotoryi zajęcia i egzaminy dla swoich studentów, płacąc za wykorzystywane w tym celu pomieszczenia.

W przyszłości dyrektor chciałby zagospodarować też piwnicę ze ścianami z piaskowca i łukowym sklepieniem. Kiedyś mieściła się w niej kafejka dla nauczycieli. Miejsce idealnie nadawało by się na świetlicę terapeutyczno-rehabilitacyjną dla dzieci z niepełnosprawnościami. Kazimierz Karst widzi potrzebę przygotowania sali do terapii sensorycznej.
– Dbamy o zabytkowy budynek, ale przede wszystkim staramy się zapewnić wysoką jakość kształcenia nauczycieli i usług poradni – mówi Kazimierz Karst. – Dzięki współpracy z Wyższą Szkołą Nauk Pedagogicznych już 266 nauczycieli z terenu powiatu złotoryjskiego nabyło u nas nowe kompetencje. Podnosimy kwalifikacje swojej kadry i systematycznie badamy zadowolenie klientów.

Działalność poradni koncentruje się na wspomaganiu rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży. Placówka oferuje dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, opiekunom, nauczycielom i wychowawcom pomoc psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną i rehabilitacyjną. Doradza przy wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Pod swą opieką ma prawie 5 tysięcy uczniów z powiatu złotoryjskiego.
– Chcąc być maksymalnie użyteczni zwróciliśmy się do kuratorium oświaty o powiększenie zakresu diagnostyki w poradni, tak aby na miejscu badać dzieci i młodzież pod kątem zespołu Aspergera, autyzmu, niedowidzenia, niedosłyszenia i całego spektrum niepełnosprawności – dodaje dyrektor Kazimierz Karst.
Na piętrze budynku przy ul. Szkolnej 1 funkcjonuje Biblioteka Pedagogiczna z księgozbiorem liczącym prawie 50 tys. wolumenów. Przetrwała dla tych wszystkich, którzy nad ebooki przedkładają kontakt z prawdziwą książką. Prowadzi czytelnię i wypożyczalnię, organizuje lekcje biblioteczne, popularyzuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Po pandemicznej przerwie znów gwarno robi się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Zacisze”. Urządzono tu 70 miejsc noclegowych (40 w głównym budynku i 30 na II piętrze gmachu dawnego gimnazjum). Często korzystają z nich studenci geografii i geologii, przyjeżdżający do Złotoryi na praktyki, i sportowcy uczestniczący w zawodach i przedstawiciele różnych grup religijnych. Chętnie zatrzymują się tu turyści, także zagraniczni: z Danii, Norwegii, Szwecji… W środku jest przytulnie, czysto, ładnie. Zadbany, dobrze wyposażony i prowadzony z dużym zaangażowaniem obiekt ma już swoją renomę – dwa razy (w roku 2018 i 2019) zdobywał najwyższe, złote wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemal połowa Ukraińców uważa rosyjską interwencję za realną
Następny artykułZaginęła 15-letnia Paulina. Policja prosi o pomoc